תיעוד: בכיר בצבא אירן ערק ומדבר

"הם אומרים שזו מפלגה דתית , אבל אלוהים לא קיים באירן" - כך אומר קולונל ממשמרות המהפכה שערק למערב. שנה לאחר המהומות האלימות בטהרן, הוא מספר על שכירי חרב לבנונים שצלפו במפגינים, ועל העינויים והאונס במרתפי החקירות של הצבא האירני. על ראשי הממשל מספר הבכיר: "הם היו מפוחדים ותכננו את כבר את בריחה לסוריה"

 

 

 

 

סרט דוקומנטרי חדש שמתפרסם היום חושף עדויות של בכירים אירנים ששירתו רק לפני שנה במשמרות המהפכה, אך ערקו למערב בשל ייסורי המצפון. מהסיפורים עולה כי האייתולה חימנאי שילם לשכירי חרב כדי שייאו במפגינים בזמן המהומות שאירעו במדינה בשנה שעברה.

 מי שהיה בעבר אחד ממנהיגי משמרות המהפכה, הקולונל מוחמד טורקמאן, מספק בסרט פרטים מרתקים על הדרכים שבה אנשיו פעלו בזמן ההפגנות. על פי העדות, נאמניו של האייתולה עלי חמנאי, שכרו שכירי חרב לבנונים שישבו על הגגות וצלפו במפגינים.

כבר בחודש יוני בשנה שעברה, התלוננו על המפגינים האירנים שמילאו את רחובות טהרן, על הצלפים בבלוגים, ברשת "טוויטר" ובעדויות שעלו ברשתות שיתוף הקבצים. עכשיו אחד מבכירי משמרות המהפיכה, מספר על ההוראות שנתן ואפילו מראה את התמונות.

על ראשי הממשל האירני מספר טורקמאן: "הם היו מפוחדים, הם כבר היו מוכנים לעזוב את אירן לסוריה, למקרה שהמשטר יתמוטט". בכיר נוסף שערק למערב מוחמד רזה מאבחי מוסיף : "היינו יכולים לחקור את מי שאנחנו רוצים, זה יכול להיות הנשיא, ראשי הפרלמנט או כל אחד אחר".

עדות של בכיר אחר חושפת גם סיפורי זוועה במרתפי החקירות האירנים, שם שמע את הדיווחים על אונס, עם עינויים בלתי נסבלים. "הם אומרים שה מפלגה דתית , אבל אלוהים לא קיים באירן", קובע.