מלך ירדן: נגן על ירושלים בכל דרך

בהמשך להתבטאותו החמורה כלפי ישראל מלפני כ-3 שבועות על מצבה הבינ"ל החמור של ישראל, עבדאללה מלך ירדן מטיח ביקורת קשה על ההתנהלות הישראלית בנושא ירושלים. לדבריו, " ישראל מציבה מכשולים מול המאמץ השיג שלום עם הפלסטיניים, בפרט בירושלים שם ישראל משחקת באש"

התבטאות חריגה משכנינו ממזרח: על רקע התנגדות ראש הממשלה בנימין נתניהו להתפשר בנושא הבנייה בירושלים, והגינויים האחרונים של ישראל בעולם, אומר עבדאללה מלך ירדן כי מדינתו תשתמש בכל האמצעים על מנת להגן על ירושלים ולשמור על זכויות המוסלמים בה.

בהתבטאות חריגה אמר אמש מלך ירדן כי ישראל "משחקת באש" בנוגע לירושלים. "ירושלים עם אתריה הקדושים לערבים ולמוסלמים היא נושא רגיש ביותר. כל האמצעים המדיניים, הדיפלומטיים והחוקיים עומדים לרשותנו כדי להגן על ירושלים ועל אתריה הקדושים לנוצרים ולמוסלמים".

עבדאללה התייחס למצב באזור בפגישה שערך עם שגרירים זרים בירדן. "על ישראל לבחור בין חיים מאחורי חומות לבין לחיות בשלום עם כל המדינות הערביות והמוסלמיות, על בסיס יוזמת השלום הערבית", אמר המלך הירדני ופירט את הצעדים הנדרשים מצד ממשלת ישראל: "נסיגה מהאדמות הערביות הכבושות, הקמת מדינה פלסטינית עצמאית שמתקיימת בשלום ובביטחון לצד ישראל, במסגרת הסכם שלום מקיף שמבטיח ביטחון וקבלה אמיתיים לישראל".

גם נושא ההתנחלויות, שמונע את חידוש המשא ומתן עם הפלסטיניים לא נפקד מדבריו של עבדאללה. "בניית השלום דורשת סביבה חיובית לחידוש המשא ומתן", אמר מלך ירדן וציין כי "על ישראל להפסיק את כל צעדיה החד-צדדיים בשטחים הכבושים, בייחוד בניית התנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. אלה פעולות בלתי-חוקיות, ואנחנו מתנגדים להן ומגנים אותן בתוקף. כל אלה הם מכשולים למאמצינו להשיג שלום, בפרט בירושלים שם ישראל משחקת באש".

"מצבה של ישראל גרוע מצפון קוריאה"

דבריו של עבדאללה מצטרפים להתבטאותו מלפני כשלושה שבועות בראיון לעיתון הוול סטריט ג'ורנל ערב ביקורו בוושינגטון, אז אמר כי "ישראל מצטיירת באזור כחלשה ולכן אסור להמשיך במחוות. לא נהסס לומר לא גם לידידים קרובים ולא נורא אם יהיו לחצים של ירדן ושל אחרים".

המלך עבדאללה הזהיר מפני שפל חמור ביחסי ישראל-ירדן והצהיר שהיחסים של ירדן עם ישראל, הגיעו לשפל מאז חתימת הסכם השלום בשנת 1994. לדבריו, התנהגות הממשלה הישראלית בשנה האחרונה גרמה לו להטיל ספק רב בסיכויים להגיע להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, כפי שנחתם עם מדינתו לפני 16 שנים.

בנוסף להערכה לגבי היחסים עם ירדן, החמיר המלך והוסיף כי מצבה הבינלאומי של ישראל גרוע בעיניו מזה של צפון קוריאה. במהלך ביקורו בוושינגטון צפוי עבדאללה ללחוץ על הממשל האמריקני להפעיל לחץ ישראל בכל הקשור למשא ומתן עם הפלסטינים.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק