עירק: המוסלמים בעד הנביא יחזקאל

בעבר עמד בקבר יחזקאל בית כנסת, שאירח גם מאמינים מוסלמים ונוצריים שמכירים כמו היהודים בנבואותיו של הנביא. בימים אלה התקבלה החלטה במועצת העתיקות והמורשת, בשיתוף עם ארגונים בינלאומיים מתכוונים לשפץ את בית התפילה ולהפוך אותו למסגד. מי שמנסה להפוך את ההחלטה, הוא דווקא בכיר שיעי

עירק נחשבת לאחד מהאזורים המחוברים ביותר בעולם לאמונות של שלוש הדתות המרכזיות: היהודית, הנוצרית והמוסלמית. על פי המקורות שם נולד אברהם אבינו, ושם נקברו הנביא יונה והנביא יחזקאל.

בקבר יחזקאל עמד בעבר בית כנסת גדול, שאירח גם את המאמינים המוסלמיים והנוצרים שמאמינים בנבואותיו של יחזקאל, אך כעת מתכוונים במועצת העתיקות והמורשת העירקית, תוך תמיכה גדולה מארגונים בינלאומיים שונים, לשפץ את מתחם הקבר ובית הכנסת העתיק ולהפוך אותו דווקא למסגד. צעד שמקבל גב נרחב מהווקף השיעי.

למרבה ההפתעה, מי שמתנגד לשיפוצים הוא דווקא האייתולה עלי ריקבי. המנהיג השיעי כתב איגרת למנהיג השיעי הגדול עלי סיסטאני ודורש מחברו להוציא פסק הלכה, שבו ייכתב כי מדובר באתר יהודי ולווקף אין שום זכות לגעת בו.

מה בסופו של דבר יעלה בגורל מתחם הקבר? אנחנו לא יודעים. מה שכן אנחנו יודעים, שבמקרה הזה המוסלמים רגישים מאוד בנושא שמירה על מקומות קדושים, גם אם הם קדושים בעיקר ליהודים.