אחרי כיכר המחבלת - רחוב המהנדס ברמאללה

בקשתו של סגן נשיא ארה"ב לא לחנוך כיכר ברמאללה על שם מחבלת, מתבטלת כשמדובר באחד מגדולי המחבלים שאחראי למותם של מאות ישראלים. ברחוב על שמו של המחבל יחיא עייש יוקמו בנייני הממשלה של הרשות הפלסטינית. ממשלת ישראל מיהרה לגנות את ההחלטה וציינה כי מדובר ב"הסתה מזעזעת לטרור מצידה של הרשות הפלסטינית"

עדיין לא ברור אם תהיה התקדמות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, אך צעד נועז מצד הרשות הפלסטינית שצפויה להקים את מוסדותיה ברחוב על שמו של יחיא עייש, ודאי לא יקדם את היחסים בין שני העמים.

בממשלת ישראל נדהמו לגלות כי ברמאללה קיים רחוב על שמו של גדול המחבלים שזכה לשם "המהנדס", וכי צפוי לקום בו בניין הנשיאות של הרשות הפלסטינית. לשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסמה הערב תגובה לקריאת הרחוב על שמו של עייש, היא "הסתה מזעזעת לטרור מצידה של הרשות הפלסטינית".

"בצמוד לבניין של הרשות הפלסטינית ברמאללה, נקרא רחוב על שמו של רב המחבלים יחיא עייש, שרצח מאות גברים, נשים וילדים ישראלים חפים מפשע. העולם חייב לגנות בכל תוקף הסתה רשמית פרועה זו של הפלשתינים למען טרור ונגד השלום", לשון ההודעה.

על השלט ברחוב על שמו של עייש נכתב בפשטות: "יחיא עייש 1966-1996 נולד בראפת שכם, למד הנדסת חשמל באוניברסיטת ביר זית. היה פעיל בגדודי עז א-דין אל קסאם, וישראל ייחסה לו שורה של פיגועים. ישראל התנקשה בחייו בבית להיא ברצועת עזה 5.1.1996".

לחץ אמריקני ביטל את הקמת כיכר המחבלת ברמאללה

יחיא עייש היה ממקימי גדודי עז א-דין אל-קסאם של חמאס ואחד היוזמים של פיגועי ההתאבדות שבוצעו בישראל במהלך שנות ה-90 שגבו את חייהם של למעלה ממאה ישראלים. שירות הביטחון הכללי של ישראל הצליח להתנקש בחייו של עייש באמצעות טלפון סלולרי שהפעיל מטען נפץ גדול שהביא למותו.

לפני כחודש דיווחנו על החלטת ארגון החמאס לחנוך שתי כיכרות בעזה על שמן של שתי מחבלות פלסטיניות: דלאל מוגרבי, שפיקדה על חוליית המחבלים שביצעו את הפיגוע באוטובוס הדמים בכביש החוף בשנת 1978, ורים א-ריאשי, מחבלת מתאבדת שפוצצה עצמה בשנת 2004 במחסום ארז וגרמה למותם של ארבעה בני אדם.

להחלטה קדם ביטול ליוזמה דומה ברמאללה, שם ביקשו להקים כיכר על שם המחבלת מוגרבי. עם היוודע דבר ההחלטה מסרה ישראל את התנגדותה לסגן הנשיא האמריקני ג'ו ביידן, במהלך ביקורו בארץ וברשות הפלסטינית, לפיו אין בכוונתה לעבור לסדר היום על החלטת הפלסטינים לחנוך את הכיכר.

לחצו של ביידן עזר, וברשות הפלסטינית החליטו שלא לקרוא לכיכר ברמאללה על שמה של המחבלת. זמן קצר לאחר מכן כאמור, הודיעו בחמאס כי הם דווקא אימצו את ההחלטה. חשוב לציין שבגדה המערבית כאמור דחו את הקמת הכיכר על שמה של מוגרבי, אבל הסתפקו בבית ספר לבנות בחברון, על שמה של המחבלת. מעתה יצטרף אליו גם רחוב על שמו של "המהנדס".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק