"נעצר מרגל ישראלי באלג'יריה"

עיתון באלג'יריה טוען כי אזרח ישראלי בן 35, בשם אלברטו נעצר על-ידי שירותי הביטחון האלג'יראים לאחר שנכנס למדינה בדרכון ספרדי מזויף. העיתון מתאר את האיש כמרגל, שהתחזה למוסלמי והתפלל במסגדים. לפי הפרסום הוא נעצר בשבוע שעבר באתר בארות נפט בסהרה

טרוריסטים של אל קאעידה באזור המגרב. ארכיון (חדשות 2)

בהמשך לדיווחים מיום שישי האחרון על חטיפת אזרח ישראלי באלג'יריה על ידי ארגון מאחת השלוחות של אל קאעידה בצפון אפריקה, היום מתפרסם בעיתון אחר במדינה כי אזרח ישראלי שעסק בריגול נעצר.

לדברי העיתון, מדובר באזרח ישראלי כבן 35 בשם אלברטו. אולם בניגוד לדיווחים שנעצר על ידי ארגון אל קאעידה - היום נטען כי שירותי הביטחון האלג'יראים עצרו את האיש לאחר שנכנס למדינה בדרכון ספרדי מזויף. לדברי העיתון מדובר במרגל ישראלי שהתחזה למוסלמי ונהג להתפלל במסגדים כדי ליצור היכרויות עם האוכלוסייה המקומית. כמו כן דווח שהאיש נעצר בשבוע שעבר באתר בארות נפט בסהרה.

קודם לכן דווח על חשש שהאזרח הישראלי שנעדר באלג'יריה מתחילת השבוע נחטף על ידי ארגון טרור מוסלמי. עיתון "א-שרק אל אווסט" היוצא בלונדון, דיווח ביום שישי האחרון כי "ייתכן שארגון אל-קאעידה בארצות המגרב האיסלמי, הוא זה שעומד מאחורי היעלמותו של הישראלי". האזרח הנעדר, נושא ככל הנראה עליו שני דרכונים - ישראלי וספרדי.

מקורות במדינה אמרו לעיתון כי ייתכן שגורמים הסוחרים עם אל-קאעידה קנו את האזרח הישראלי מאלו שביצעו את החטיפה. הם הוסיפו כי החקירה בנושא מתנהלת כרגע, אך לא התברר אם היו לנעדר שני דרכונים נפרדים או דרכון אחד מזויף, ומה בדיוק הביא אותו למדינה. בנוסף הם בודקים כיצד הצליח הישראלי לעבור את הגבול.

המטה לביטחון לאומי הזהיר מחטיפת ישראלים

דובר משרד החוץ יוסי לוי ציין בתגובה לדיווחים כי "משרד החוץ מסרב להתייחס לעניין ולו במילה". גורמים מדיניים ציינו בתגובה לנושא כי "ככל שפחות יעסקו בדיווחים הללו - כך ייטב".

בשלוש השנים האחרונות נחטפו 12 בני אדם בעלי דרכונים מערביים ע"י ארגון אל-קאעידה. הארגון באפריקה עדיין מחזיק בשבי שני אזרחים ספרדיים ושני אזרחים איטלקיים.

האזור בו נעלם על פי החשש הישראלי, הוא מחוז חאסי מסעוד המרוחק 800 ק"מ מהבירה אלג'יר. זהו מקום עשיר בנפט ומתגוררים בו אזרחים מערביים רבים שעובדים בעסקי הנפט. המטה לביטחון לאומי פרסם כבר לפני מספר חודשים כי קיים איום קונקרטי וגבוה לביצוע פעולות חטיפה במדינות ה"סהל" בצפון אפריקה. משרד החוץ הישראלי סירב להגיב לפרסום.