ארדואן: "חמאס חייב להיות שותף במו"מ"

ראש ממשלת טורקיה ממשיך בהצהרות אותן לא אוהבים לשמוע בירושלים. במהלך ביקור בסעודיה, טען כי "המו"מ בין ישראל לפלסטינים לא יצלח ללא חמאס", והדגיש: יש לשים סוף לאיומים על מסגד אל-אקצה

ממשיך להתקרב לחמאס? ראש ממשלת טורקיה רג'ב טייפ ארדואן קורא היום לשלב באופן פעיל את הארגון במשא ומתן הבלתי-ישיר בין ישראל לפלסטינים. "ללא מעורבות החמאס, המשא ומתן יסתיים ללא תוצאות", הזהיר ארדואן במהלך ביקור רשמי בסעודיה. "יש לשלב את הארגון בכל סוג שהוא של משא ומתן, בין הרשות הפלסטינית וישראל", הדגיש.

בדברים שנשא במהלך ביקורו, פנה ראש ממשלת טורקיה לעם הפלסטיני. "אבו מאזן לבדו לא יצליח. גם שליח האיחוד האירופי לאזור טוני בלייר חושב שיש לשלב את חמאס בשיחות", אמר. בהתייחסו למערכת היחסים המורכבת עם ישראל מאז מבצע "עופרת יצוקה", אמר ארדואן: "יש לנהל אותה בצורה צודקת ושוויונית". עם זאת, נראה כי הימצאותו במדינה ערבית, השפיעה על נימת הדברים: "צריך להציל את מסגד אל-אקצה מהסכנות להן הוא נתון. הקהילה הבינלאומית צריכה ללחוץ על ישראל להפסיק ולשנות את זהותו המוסלמית".

בקרוב: אתר החמאס - גם בטורקית

הלילה הודיעו נציגי הליגה הערבית כי הם חוזרים בהם מה"אור הירוק" שהעניקו לאבו מאזן ואנשיו לחדש את המשא ומתן הבלתי-ישיר עם ישראל. זאת, בעקבות ההחלטה בישראל להקים 1,600 יחידות דיור נוספות במזרח ירושלים. כמה ימים קודם לכן, דווקא בירכה הליגה הערבית על היוזמה האמריקנית, לחדש את השיחות לתקופה מוגדרת של ארבעה חודשים.

התבטאויותיו החריפות של ארדואן נגד ישראל בשנה האחרונה, והשפל במערכת היחסים הדיפלומטית בין ירושלים לאנקרה - שנרשם באקט המחאתי נגד שגריר טורקיה בישראל, ככל הנראה עשו את שלהם. גם בירושלים מבינים היום את גישתו הפרו-חמאסית של ראש הממשלה הטורקי. בחמאס בירכו בתקופה האחרונה לא אחת, על התרחקותה של טורקיה מישראל ועל התקררות היחסים בין המדינות. באופן מקרי או לא, באחד מאתרי האינטרנט הרשמיים של החמאס מתנוססת בשבועות האחרונים כרזה המודיעה על השקתה בקרוב של גרסת האתר בשפה הטורקית.