הבחירות בעירק: 70 אחוזי הצבעה, 25 הרוגים

"חגיגת הדמוקרטיה" בעירק הסתיימה בעשרות הרוגים ופצועים בסדרת התקפות נגד קלפיות ומרכזי ממשל בבירה בגדד, אולם עם תעודת כבוד לאזרחים העירקיים בדמות 70 אחוזי הצבעה - שיעור גבוה במיוחד. האם המשטר העירקי יצעד להמשך הפרדה על רקע עדתי ודתי או לכיוון אליו מושך ראש הממשלה נורי אל-מאליכי - דמוקרטיה ערבית?

עירק היא אולי המקום היחידי בעולם, בו בסיום הבחירות סופרים את ההרוגים ולא את הקולות: עד לשעה זו נמנו 25 הרוגים ועוד עשרות פצועים, במספר פיגועים שונים, שנספרו עד סגירת הקלפיות היום בשעה 16:00.  אחוז ההצבעה הסופי הוא 70 אחוזים, שיעור הצבעה גבוה ביותר ביחס לתחזיות טרם הבחירות.

הבחירות האלה הן צומת חשובה בחיי 19 מיליון האזרחים העירקים שצאו לבחור את נציגיהם מתוך 6000 מועמדים החברים ב-80 מפלגות, שימלאו בסוף 325 מושבים בפרלמנט שבבגדד. אולם גם אבטחה חסרת תקדים, כולל איסור על תנועה בכלי רכב וסגירה מוחלטת של נמלי התעופה, לא עצרו את ארגוני הטרור מלחבל בבחירות.

מה ששונה בבחירות הפעם היא העובדה שחיילים עירקים איבטחו את הקלפיות, ולא חיילים אמריקנים, זאת לאור המאמצים הגדולים שעושה ארה"ב לצמצם את מספר האבידות שלה בעירק. זה גם עוד סממן של עצמאות וריבונות החשוב כל כך למשטר העירקי שלאחר סדאם.

שני גושים מרכזיים מתמודדים על השלטון. בראש אחד מהם עומד ראש הממשלה נורי אל-מליכי ומפלגתו "מדינת החוק", המנסה להביא את העם העירקי להצביע לא למועמדים שהעדה או הדת מייצגים - אלא לממשל שמנסה להיות דמוקרטיה ערבית .

הגוש השני הוא "ברית האיחוד הלאומי העירקי", המהווה למעשה מפלגה שיעית הנתמכת על ידי אירן. מנהיג הברית, מנהיגה מוקטאדע א-סאדר קרא היום לאזרחים השיעים לצאת לקלפיות ו"להפיל את השלטון הסוני שתומך בכיבוש האמריקני".