בנו של מייסד חמאס: כך סייעתי לישראל

"העם שלי לא מבין את זה - אבל חמאס מאיים על אזרחים", אומר מסעב יוסוף, בנו של מייסד חמאס. במשך עשר שנים אסף יוסוף מידע על התנועה והזין את ישראל במידע. בראיון ל-CNN הוא מתאר את יחסיו עם שירותי הביטחון בישראל

בנו של אחד ממייסדי תנועת חמאס סיפר בראיון חושפני לעיתונאית כריסטיאן אמנפור מרשת CNN על ימיו כמרגל למענה של ישראל. במשך עשר שנים מוסאב יוסוף אסף מידע על חמאס והזין את ישראל במידע שאסף. בראיון הוא חושף את יחסיו עם שירותי הביטחון בישראל.

יוסוף מתאר את חמאס כתנועה "אכזרית מתוך כוונה" נגד חבריה: "היא חיסלה אנשים ללא סיבה". עכשיו בספרו "בנו של החמאס" הוא מספר על מעלליו עד 2007. רשת CNN מדגישה שהיא לא יכולה לאמת את מרבית הפרטים, וגם מדינת ישראל לא מאשרת את הפרטים.

"הם הציעו לי לעבוד איתם, המטרה שלי הייתה להיות סוכן כפול, לפגוע בהם מבפנים", מספר יוסוף. "אבל אז הדעות שלי השתנו. אחרי ששירותי הביטחון הישראלים עינו אותי, הועברתי לכלא בו חברי חמאס עינו חברים אחרים מהתנועה, אז התבלבלתי ולא הבנתי מי הוא האויב - והסכמתי לעבוד עם שירותי הביטחון הישראלים.

יוסוף מספר שהוא הסכים לרגל בחמאס ומודה שההחלטה הייתה בחלקה ממניעים מוסריים. "העם שלי לא מבין את זה, שירותי הביטחון מחויבים לחוק, אבל בחמאס מאיימים על אזרחים. יש הבדל בין איום על טרוריסטים לבין איום נגד אזרחים".

"הבעיה שלי הייתה האידאולוגיה של התנועה"

יוסוף מוסיף שגם לעולמו הרוחני יש חלק בנושא: "מאוחר יותר המרתי את דתי לנצרות. בזמן הזה, שוכנעתי לערך 'אהוב את אויבך'. ראיתי שהאויבים שלי, או מי שחשבתי שהוא האויב שלי, יש להם מוסר, הם גילו אחריות, יותר מזו של העם שלי", הוא אומר. "כסוכן של שירותי הביטחון, נתתי מידע שסייע למעצר של אנשים, אחרת הם היו פוגעים באנשים אחרים באופן מקרי. כשהיה לי מידע על איש מסוים - נתתי את המידע וכך מנעתי את מותו של אותו האיש".

"במשך עשר השנים שעבדתי עבור שירותי הביטחון, לא הייתי אחראי למותו של אף טרוריסט. אכפת לי מהעם שלי, הבעיה שלי הייתה האידיאולוגיה של התנועה", הוא ממשיך ומפרט את הסיבות לצעד הלא שגרתי בו נקט.

אביו, השיח יוסוף, יושב עכשיו בכלא צבאי. לאחרונה הוא שלח למשפחה מכתב שמורה לנשל ולהתכחש לבנו הצעיר. בחמאס טוענים שידע על היחסים של מוסאב עם שירותי הביטחון בישראל. לדבריהם, הם דאגו שלא לחשוף אותו למידע חיוני.