האם אירן חוששת מיחסי סוריה-ארה"ב?

הסתיים מפגש הפסגה בדמשק בין מובילי הטרור. אף מילה לא הושמעה על סיפור דובאי או על שחרורו של גלעד שליט, אבל בין השורות ניתן להבין כי ייתכן שאירן חוששת מההתקרבות ביחסי סוריה-ארה"ב. עם זאת, בסופו של יום עמוס במגעים, סוריה דווקא מאותתת כי דלתה פתוחה בעיקר לאירן, לחיזבאללה ולארגוני הסירוב

בדמשק הסתיים אתמול מפגש פסגה של יומיים בין נשיא סוריה בשאר אסד לנשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד. לשיחות הצטרפו גם ראשי ארגוני ההתנגדות - מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה וראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל.

פסגת מחנה ההתנגדות קיבלה שלשום חיזוק והתרחבה בערב עם הגיעם של נסראללה לארוחת ערב משותפת בדמשק עם נשיאי סוריה ואירן. לאחמדינג'אד היה חשוב לומר שהוא אינו חושש מסנקציות ואסד רצה להתריס כלפי הילרי קלינטון.

אף מילה לא נשמעה כלפי חוץ על סיפורי דובאי או על עסקה לשחרור גלעד שליט. במפגש הדו צדדי של אירן וחיזבאללה שהתקיים בבוקר, הבטיח נסראללה שישראל איננה בעמדה לפתוח במלחמה ואחמדינג'אד עודד אותו במילים: "ישראל נידונה לאבדון".

"כל הימור ישראלי ישים סוף לקיום הישראלי"

"לכוח המרובע - אירן, סוריה, פלסטין ולבנון - יש תוכנית מדויקת. כל הימור ישראלי, כל הרפתקה ישראלית, ישימו סוף לקיום הישראלי, במלוא מובן המילה", אומר סדאק אל חוסייני, פרשן אירני בכיר. בשעה שהמנהיגים סעדו את לבם בארמון בדמשק, בוושינגטון מראית העין של חזית הסנקציות ישראל-ארה"ב נסדקה לרגע.

שר הביטחון דיבר בפנטגון על סנקציות משתקות, אבל דוברי הממשל הסתייגו בשם האינטרס לגייס את סין ואת רוסיה למאבק. "אני מרגיש שהם מאוד רציניים בכוונותיהם. אני מציע לראות את הסנקציות שיוצאות מהמאמץ הזה ולבחון אותן על פי ערכן ומהותן, לא על פי הכותרות שמדביקים להן דוברים בשלב כזה או אחר", אומר ברק.

אירן מנסה להעביר את מוקד העניין קרוב לישראל

בסופה של יממה עמוסת מגעים סוריה בעצם מתעלמת ממחוות החזרת השגריר האמריקני ומאותת שהדלת שלה פתוחה בעיקר לאירן, לחיזבאללה ולארגוני הסירוב. הדבר מחזק את ההערכות בירושלים כי בגבור החשש מסנקציות, תנסה אירן להעביר את מוקד העניין קרוב יותר לישראל.

חבורת האנשים שהתכנסו בדמשק הם הרבה יותר ממובילי טרור. גם אם מרבית השיחות התקיימו בדלתיים סגורות, לא יהיה זה בלתי סביר להניח כי במוקד הדיונים היו גיבוש חזית אחידה מול ישראל, והבעת נכונות לשיתוף פעולה אם ייגרר האזור למערכה צבאית.