מפגש פסגה בסוריה: אסד נסראללה ואחמדינג'אד

לאחר שהצהיר אמש על חזית משותפת נגד ישראל, נשיא אירן ממשיך בסבב הפגישות עם אויבי ישראל. אחמדינג'אד נפגש אמש עם נשיא סוריה בשאר אסד ועם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה– שזנח את מקום מחבואו

יצא מהבונקר: מזכ"ל חיזבאללה השייח' חסן נסראללה נפגש אמש עם נשיא אירן מחמוד אחמדינג'ד, במהלך ביקורו בדמשק, ודן עימו ב"איומים הישראלים על לבנון ועל סוריה". השניים נפגשו מאורח יותר עם נשיא סוריה בשאר אסד לארוחת ערב משותפת שהתקיימה לכבודו של נשיא אירן.

על פי הדיווחים בתקשורת הערבית, בפגישה המוקדמת בין נסראללה לאחמדינג'אד, השתתפו גם בכירי חיזבאללה מוחמד יזבכ, איברהים אמין וחסן אל-חליל. מהצד האירני השתתפו שר החוץ מנושהר מותקי ושגריר אירן בסוריה אחמד מוסאווי.

המפגש בין השניים מקיים על רקע דבריו של שר החוץ הסורי, ווליד מועלם, שציין אתמול שארצו מעוניינת לסייע לאירן בדיאלוג מול העולם בנושא תכנית הגרעין שלה. "סנקציות הן לא הפיתרון לבעיה", אמר מועלם בסוף השבוע האחרון. "אנחנו מנסים לקיים דיאלוג בונה בין שני הצדדים כדי להגיע לפתרון בדרכי שלום". למרות הטענות מצד מדינות המערב, התעקש מועלם כי אירן אינה מפתחת תכנית צבאית גרעינית והסביר שהכור נועד למטרות שלום בלבד.

"נוביל מזרח תיכון חדש - בלי ציונים"

אחמדינג'אד זוכה לקבלת פנים חמה במיוחד בסוריה. אתמול נערך לכבודו טקס צבאי רב רושם בבירה הסורית על ידי הנשיא בשאר אסד. אחמדינג'אד ניצל את הבמה, ובאופן לא מפתיע, שב לאיים על ישראל.

במסיבת עיתונאים שערכו שני המנהיגים בתום פגישה בארבע עיניים, אמר הנשיא האירני כי "מדינות ערב יובילו למזרח תיכון חדש - בלי ציונים ובלי קולוניאליסטים". אחמדינג'אד הוסיף כי "הציונים הגיעו לדרך ללא מוצא. היישות הציונית עתידה להיעלם".

אסד מצידו אמר בתום הפגישה כי "אנחנו נמצאים כל הזמן מול יישות שעלולה להיות תוקפנית", והוסיף: "אנו מוכנים לתוקפנות מצד ישראל בכל רגע, בכל תירוץ".