קהיר: מטען חבלה הושלך לעבר בית כנסת - אין נפגעים

כלי תקשורת מצריים מדווחים כי אלמוני השליך הבוקר מטען חבלה מאולתר לעבר בית הכנסת היהודי בבירת מצרים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. רק בסוף החודש שעבר דווח על פיגוע שסוכל נגד מטרות יהודיות בקברו של אבוחצירא

בית הכנסת בקהיר, מבפנים (העיתון המצרי "אל-יום א-סאבע")

מטען חבלה קטן התפוצץ הבוקר סמוך לבית הכנסת היהודי בקהיר. על פי הדיווחים בכלי התקשורת איש לא נפגע. "מדובר במטען קטן שלא פגע באיש", נמסר בהודעה מיוחדת שפרסם משרד הפנים המצרי, שאישר את הדיווחים.

בכלי תקשורת מצריים דווח כי אלמוני שהתאכסן בבית המלון "פאנורמה" הסמוך לבית הכנסת, הוא שהשליך את מטען החבלה, שהוטמן בתוך מזווודה. האלמוני הצליח להימלט, וכעת מתנהל מצוד בעקבותיו. מחקירה ראשונית עולה כי מדובר במטען חבלה תוצרת בית מאולתר, שכלל מספר פחיות נפט ומנגנון הצתה.

סוכל פיגוע בקברו של אבוחצירא

רק בסוף החודש שעבר פרסמו כלי תקשורת מצריים, כי גורמי הביטחון המקומיים, בשיתוף עם התובע הכללי חשפו התארגנות טרור חדשה מבית, ששמה לעצמה למטרה לפגוע במטרות יהודיות, ישראליות ואמריקניות במצרים.

על פי הדיווח, החשודים תכננו לפגוע בין השאר בקברו של הרב יעקב אבו חצירא, הקבור במצרים, וזאת בזמן הגעתם של תיירים ישראלים ויהודים להילולה בקבר.

העיתון "אל-מצר אל-יום", שדיווח על הפרשה לראשונה, חשף את שמותיהם של כ-20 חשודים, וטען כי מדובר בארגון חדש המכונה "הזרם הקוטובי". השם הזה נגזר משמו של האינטלקטואל המצרי "סייד קוטוב", שהיה לאבי תנועת "האחים המוסלמים" במצרים לפני כ-80 שנה. כוחות הביטחון המצריים טוענים, כי חוליית הטרור שנעצרה בשבוע שעבר זוהתה עם האידיאולוגיה הקיצונית של "האחים המוסלמים".

על פי הדיווחים במצרים, חלק מחברי החולייה כבר הודו במיוחס להם, ומשתפים פעולה בחקירתם עם גורמי הביטחון. השאלה הגדולה העומדת על הפרק כעת היא, כיצד הפרשה הזו תשפיע על יחסי מצרים-חמאס, שנמצאים בתקופה האחרונה בשפל. זאת, על רקע חוסר רצונו של הארגון להפגין גמישות בעסקת שליט, המכשולים שמציבים ראשיו בשיחות הפיוס מול הפת"ח וכן אירועי הירי לעבר הפועלים המצרים המקימים בימים אלו את גדר הפלדה לאורך ציר פילדלפי.