אירן נגד גוגל: חוסמת את הג'ימייל

כצעד מקדים למניעת הפגנות האופוזיציה ביום השנה למהפכה האיסלמית באירן חסם הממשל מאזרחיו את הגישה לחשבונות הג'מייל. הצעד נועד למנוע מאנשי האופוזיציה לתקשר עם תומכיהם כמו בגל ההפגנות הקודם באירן ולהכשיל את מאמציהם לקיום הפגנות אלימות בטהרן

הממשל חסם את חשבונות הג'ימייל מכל אזרחיו (חדשות 2)

אין חכם כבעל ניסיון: אירן מצאה דרך נוספת להלחם בצעירים תומכי האופוזיציה שמתנגדים למשטר ומנסים לתאם באינטרנט את ההפגנה האלימה הבאה - היא פשוט חסמה באופן מוחלט את הגישה לשירות הדואר של גוגל, ג'ימייל. כצעד תחליפי, השיק המשטר שירות דואר אלקטרוני מפוקח מטעמו.

כאשר התברר באירן בחודש יוני האחרון לאחר הבחירות כי מחמוד אחמדינג'אד, הנשיא המכהן של אירן, שוב ניצח, יצאו צעירים רבים תומכי האופוזיציה לרחובות טהרן והפגינו נגד ממשלו של אחמדינג'אד ונגד השחיתות שהביאה אותו לשלטון. הצעירים נעזרו בחשבונות הטוויטר והג'ימייל שלהם כדי לתקשר ביניהם.

בעזרת שירות שליחת הודעות טקסט, הצליחו אנשי האופוזיציה להוציא המונים רבים לרחובות בגל ההפגנות הגדול שתמונותיו הגיעו לכל העולם ודוכא ביד חזקה בידי משמרות המהפכה האירנים.
היום יצוין באירן יום השנה למהפכה האיסלמית שהתרחשה במדינה בשנת 1979. לפי דיווחים בעיתון ה"וול סטריט ג'ורנל" האמריקני, צופים ראשי המשטר במדינה כי תומכי אופוזיציה רבים ייצאו שוב להפגין ברחובות. הפעם, החליטו באירן ללמוד מהניסיון וכצעד מקדים למניעת ההפגנות חסמה רשות התקשורת במדינה את הגישה לחשבונות הדואר האלקטרוני של חברת גוגל מכל אזרחי המדינה, ללא יוצא מן הכלל.

הממשל לא יצליח למנוע מידע מאזרחיו

בחברת גוגל, שרק בחודש שעבר התעמתה מול הממשל בסין כאשר איימה להפסיק את שירותי החברה במדינה בגלל סוגיות של פריצה לחשבונות פעילי זכויות אדם, צנזורה וחופש ביטוי, דיווחו כי למרות שהמערכת תקינה ועובדת כשורה, אכן נרשמה ירידה חדה בכמות שליחת הודעות דואר אלקטרוני באירן.

במקביל, דיווחה רשות התקשורת האירנית כי בעוד שירות הדואר האלקטרוני של גוגל נחסם, תספק המדינה שירות דואר אלקטרוני משל עצמה - עוד כלי לשליטה במידע שמעבירים האזרחים מאחד לשני.
"קיבלנו דיווחים מאזרחים באירן כי הם מתקשים להיכנס לחשבונות הג'ימייל שלהם", אמר דובר בגוגל. עוד הוסיף הדובר כי חברת גוגל תומכת בחופש ביטוי מקוון, "אך לא תמיד הדברים בשליטתנו". מטהרן לא נמסרה תשובה רשמית לפרסום של ה"וול סטריט ג'ורנל", אך מנהיגי האופוזיציה באירן דוחקים בתומכיהם לצאת לרחובות ולהפגין ביום חמישי, צעד שיעלה את רמת הסיכון לאלימות ברחובות טהרן.

ממשרד החוץ האמריקני נמסר כי הם לא יכולים לאשר את דבר חסימת חשבונות הדואר, אך דובר המשרד אמר כי מאמצי הממשל באירן למנוע מידע מאזרחיו לא יצליחו.

גם ה"באזז" נחסם

רק השבוע השיקה גוגל שירות חדש בשם "גוגל באזז". "הדבר הראשון שאנחנו עושים כשאנחנו נתקלים במשהו מעניין הוא לחלוק אותו", במילים אלה נפתח סרטון ההשקה של השירות החדש של גוגל. השירות, שכבר נפתח לחלק מהמשתמשים של גוגל, מאפשר לשתף את החברים לרשת בהרבה יותר מידע ויהפוך את שירות המייל הפופולרי של החברה - ג'ימייל - למתחרה ראוי ברשתות החברתיות הגדולות - טוויטר ופייסבוק.

לדברי אנשי החברה, השימוש בשירות פשוט מאוד ומרגע השקתו בעלי חשבון הג'ימייל כבר עוקבים אחר האנשים שאיתם הם מתכתבים בתדירות גבוהה מהאחרים. אך שיתוף המידע אינו בלתי מוגבל. בדומה לפייסבוק, תוכלו לבחור את לשתף מידע עם העולם כולו, או רק עם חבריכם הקרובים ביותר.

תכונה נוספת שמזכירה את הפייסבוק והטוויטר, היא היכולת להמליץ לחברים על חברים אחרים ולהכניס עדכונים גם מהטלפון הנייד - כך שהשימוש לא נעשה רק כשאתם ליד המחשב, ומאפשר לכם לפתוח שיחה על כל נושא בכל שעה ביום.