סעודיה רוצה לשבור את דובאי: תקים מגדל בגובה קילומטר ו-100 מטרים

למי יש גדול יותר? במפרץ לוטשים עיניים בקנאה ל"בורג' דובאי" שנחנך השבוע - ובסעודיה כבר מבטיחים: נקים בקרוב מגדל בגובה קילומטר אחד ו-100 מטרים. הסעודים טוענים כי התכניות להקמת המגדל היו קיימות עוד קודם לכן, אך בשל המשבר הכלכלי - נגנזו. כעת, נתן המלך את האישור לצאת לדרך

דובאי, מאחורייך: בעולם עדיין לא הספיקו להתאושש ולעכל את מימדיו של "בורג' דובאי", ובסעודיה כבר מבטיחים מגדל גבוה יותר. "מגדל הממלכה", או בשמו הערבי "בורג' אל-ממלכה", יתנשא לגובה של קילומטר אחד ועוד מאה מטרים, והוא יוקם בתוך מספר שנים באזור התעשייה החדשני בעיר הנמל המערבית ג'דה.

על פי הדיווחים בסעודיה, התכניות של המגדל כבר "שוכבות במגירה" זה זמן רב, וכעת ניתן האות להתחיל לעבוד עליהן בפועל.

השבוע נכח המלך עבדאללה בן עבד אל-עזיז, בטקס חנוכת אזור התעשייה החדשני, שקורא תיגר ממשי על אזורי התעשייה המפותחים במפרץ. עבדאללה אישר לאדריכלי המגדל להתחיל בעבודתם, לאחר שתכניותיו הוקפאו בשל המצב הכלכלי הקשה. ההערכה היא שחנוכתו של "בורג' דובאי" השבוע, היא שדחקה במלך הסעודי לאשר את התחלת הבנייה.

מאות אלפי קילומטרים רבועים

ומה בתכנון? בסעודיה מציבים יעד ברור - והוא הפיכתו של המגדל למרכז העסקים הגדול במזרח התיכון. מדובר בפרויקט שיתפרס על מאות אלפי קילומטרים רבועים, וצפויים להיות מושקעים בו מיליארדי דולרים. 1,100 מטרים יהיה גובהו של המגדל המרכזי בפרויקט, אותו יממן המיליארדר הסעודי וליד בן-טלטל, הנחשב לאחד מ-30 העשירים בעולם, ומי שמחזיק בבעלות על המניות בבנק האמריקני "סיטיגרופ".

בתוך כך, דיווחו אמש בהרחבה כלי התקשורת בדובאי על התפילה ההמונית הראשונה שנערכה במסגד שהוקם במגדל המפואר, הנחשב למסגד הגבוה בעולם. במסגד, הממוקם בקומה ה-154, צפויים לבקר בשבועות הקרובים עשרות אלפי בני אדם.