הצצה ללהיט החדש במצרים: סרט על המוסד

"בני דודים" הוא שמו של סרט מצרי חדש שהפך ללהיט במצרים: סוכן מוסד המוצב במצרים מתאהב באשה מצריה וחוטף אותה לבת-ים. המצרים שולחים יחידת חילוץ שמטרתה להחזיר את המצריה הביתה. הרבה אקשן, הרבה מתח וגם לא מעט שנאת ישראל. כך זה נראה

סיפורי ריגול ומלחמה בישראל הם נושא אהוב בסרטי קולנוע ובסדרות טלוויזיה בעולם הערבי. הלהיט החדש במצרים הוא הסרט "בני דודים", המתאר את סיפורו של סוכן מוסד ישראלי שמתאהב באישה מצרייה, ובסוף מחליט לחטוף אותה לבת-ים.

בשיא העלילה של מותחן הריגול הזה, הרחוק כמובן שנות אור מן המציאות, המצרים שולחים יחידת חילוץ מיוחדת לשטח ישראל להחזיר אותה הביתה. המותחן אף משווה את ישראל, בקטעים מסוימים, לנאצים.
שריאל בירנבוים, חוקר קולנוע מצרי במכון טרומן באוניברסיטה העברית, מספר כי מצרים רוצה לשמר את מעמדה במאבק מול הציונות וישראל, וכי המצרים אוהבים להאמין שהמוסד עוקב אחריהם מבוקר עד ערב.

כוכבת הסרט: "צריך להזכיר לכולם את המלחמות נגד ישראל"

הכוכבת הגדולה של הסרט, השחקנית מונה זאכי, מתארת את הרעיון שמאחורי הלהיט החדש: "שמחתי מאוד כשקיבלתי את הסרט הזה כי הסרט מעורר דבר שאנחנו צריכים להזכיר כל הזמן לאנשים. המלחמות ב-56', ב-67', ב-73', הם דברים חשובים מאוד בהיסטוריה שלנו במצרים וצריך לעשות משהו כל הזמן, כדי להזכיר זאת לדורות החדשים".

"הקולנוע המצרי עצמו הוא פוליטי למדי, ומשרת את מטרות השלטון", מסביר המומחה לקולנוע, "וחלק ממטרות השלטון הן להזכיר למצרים שהנשיא מובארק הוא זה שהוביל את מצרים ל"ניצחון" ב-1973. זה בסיס הלגיטימיות של שלטון מובארק".