"עשרות אירנים נהרגו בפיצוץ בדמשק"

פיצוץ אדיר אירע הבוקר באוטובוס בלב בירת סוריה. על פי הדיווחים בכלי התקשורת הערביים, במקום עשרות הרוגים ועשרות פצועים - רובם הגדול עולי רגל אירניים שהיו בדרכם לאתר קדוש לשיעים בשכונת סייד א-זינב. הסורים הטילו צנזורה על מספר ההרוגים וטוענים: מדובר ב-6 הרוגים בלבד, והפיצוץ אירע בשל "צמיג שהתפוצץ"

אוטובוס התפוצץ בסביבות השעה 09:00 הבוקר באזור מסחרי בפרבר של דמשק בירת סוריה. על פי הדיווחים של סוכנויות הידיעות העולמיות, עשרות בני אדם נהרגו ועשרות נוספים נפצעו - רובם הגדול אירניים.

על פי הדיווח ברשת הטלוויזיה "אל ג'זירה", עשרות בני אדם נהרגו בהתפוצצות אוטובוס בשכונת סייד א-זינב בדמשק. מדובר בשכונה בה ממוקם אתר קדוש לשיעים, ונראה כי כל ההרוגים הם עולי רגל אירניים שעשו את דרכם למסגד "סייד א-זינב" הקדוש לשיעים.

על פי דיווחים, בזמן הפיצוץ היו באוטובוס כ-55 בני אדם, שפונו למרבה האירוניה לקבלת טיפול בבית החולים על שם "האימאם חומייני" הנמצא באזור. האזור נחשב לתיירותי מאוד, בעיקר בקרב אירנים ועירקים בני העדה השיעית. בנוסף אליהם גם סורים רבים מגיעים לבקר באזור בכל ימות השנה.

בניגוד לרשתות העולמיות, הטלוויזיה הסורית מדווחות על שישה הרוגים בלבד באירוע הקשה, מידע אשר אינו מוערך כנכון, וככל הנראה הועבר לרשתות על ידי הממשל. שר הפנים הסורי פרסם תגובה בעקבות המקרה, לפיה הוא מכחיש את הדיווחים כי מדובר בפיגוע טרור, ולדבריו הפיצוץ נגרם "מפנצ'ר שהיה באחד מגלגלי האוטובוס".

בכיר אירני הוזעק לאזור הפיצוץ

האוטובוס התפוצץ ממש בסמוך לתחנת דלק - מה שגרם כנראה למימדי ההרס העצומים. כוחות הביטחון הסוריים הטילו עוצר מלא על איזור הפיצוץ, ואמבולנסים רבים זרמו לשכונה כדי לפנות את הפצועים וההרוגים. כוחות הביטחון הסוריים בודקים בשלב זה האם מדובר בפיגוע טרור, או שמא בתקלה שאירעה במנוע האוטובוס.

יו"ר המועצה האירנית לביטחון לאומי סעיד ג'לילי, המבקר בימים אלה בדמשק לצורך עדכון ההנהגה הסורית על תכנית הגרעין של אירן, ביטל את מסיבת העיתונאים שתוכננה לו והוזעק לאיזור הפיצוץ. שר הפנים הסורי הודיע כי בשלב זה סיבת הפיצוץ עדיין לא ברורה.

לפני שנה: מכונית תופת באותו אזור

לפני קצת יותר משנה התפוצצה בדמשק מכונית תופת וגרמה למות 17 בני אדם ועוד 14 פצועים. במכונית היו למעלה מ-200 קילוגרם של חומר נפץ. הפיגוע נחשב אז לאחד הפיגועים הגדולים שבוצעו במדינה שהוצא לפועל על ידי ארגון מוסלמי.

גם אז אירע הפיצוץ סמוך למקום קדוש - לנוצרים מלבנון ואירן שנהגו לפקוד את המקום. עדי ראייה לפיצוץ סיפרו אז כי מעוצמת הפיצוץ המכונית פשוט התפרקה לחתיכות שהתפזרו לכל עבר.