ילד בעזה תמך בג'יהאד האיסלאמי - והוכה בשוט

המאבק בין החמאס לג'יהאד ברצועת עזה עובר לבית הספר: תלמיד שהתחנך על ברכי הג'יהאד האיסלאמי לא חשש לקום באמצע שיעורו של המורה התומך בעמדות החמאס, ולבקר את דבריו נגד הג'יהאד. המורה הוציא את התלמיד מהכיתה, הוביל אותו לחדר המנהל - והיכה אותו בשוט. "הוא התנצל ושיקר שלא עשה את זה", אמר התלמיד

מכים כמו פעם. מורה פלסטיני בעזה (AP)

דמוקרטיה נוסח רצועת עזה: תלמיד פלסטיני שהביע במהלך שיעור בבית הספר את דעתו, הנוגדת את עמדת המורה, הוכה נמרצות בשוט על ידי המורה בחדר המנהל. הסיבה: אי הסכמתו של הילד להכיר בטענה כי תנועת הג'יהאד האיסלאמי היא "כופרת".

האירוע המוזר התרחש ביום שלישי שעבר. בבית הספר האיסלאמי התיכון בשכונת א-זייתון ברצועה ישב לו עבד אישתיוי והקשיב כמו יתר תלמידי הכיתה לשיעורו של המורה בסאם א-סיפי. א-סיפי עצמו, מיותר לומר, מועסק על ידי משרד החינוך של החמאס ברצועה, ובמהלך השיעור מתח ביקורת קשה על ארגון הג'יהאד האיסלאמי וכינה אותו "ארגון כופר".

"הארגון כופר ופוגע בכל הארגונים בזירה הפלסטינית", הצהיר המורה. ואולם התלמיד, שככל הנראה "התחנך" לערכים אחרים בביתו, קם והביע מחאה פומבית על אמירתו של המורה. הוא התנגד לדבריו וכינה אותם "דברים לא נכונים". המורה א-סיפי מאוד לא אהב את תגובתו של התלמיד, והחליט ללמד אותו לקח: מה שלא נלמד בדיבורים - אולי יילמד במעשים.

א-סיפי הורה לתלמיד לצאת מייד מהכיתה, אך לא הסתפק בכך. הוא יצא בעצמו אחרי התלמיד, הוביל אותו לחדר המנהל והיכה אותו נמרצות בשוט. "בעודו מכה אותי, צעק עליי המורה לשוב לשורשיי וללמוד עליהם", אומר אישתיוי ההמום. "הוא איים עליי שיקרה לי מה שקרה לתנועת פת"ח ברצועה כדי להפחיד אותי, אבל אני אמרתי לו שאיני מפחד".

המורה התנצל; התלמיד: "הוא משקר"

המורה כנראה הבין את אשר עשה, אך לאחר האירוע הוסיף חטא על פשע וניסה להיפטר מאחריות. הוא הגיע לביתו של התלמיד בשעות אחר הצהריים והתנצל בפניו. "הוא שיקר ואמר שלא התבטא בשום אופן נגד הג'יהאד האיסלאמי. הוא אפילו אמר שהוא מוכן להישבע כי לא דיבר כך", אמר התלמיד המוכה והוסיף: "אבל אני החלטתי לספר את הסיפור באמת כפי שהוא התרחש".

אישתיוי החליט גם להגיש תלונה נגד המורה המכה, אך נראה כי בחמאס כלל לא רואים בתקרית אירוע חריג. המשטרה התעלמה מתלונתו, והודיעה לו כי הנושא צריך להיות מועבר לטיפול משרד החינוך. זה מצדו התחייב "לחקור את הנושא ולטפל בו".

התקרית הזו, המתפרסמת בכלי תקשורת פלסטיניים רבים, מהווה ביטוי נוסף למתיחות הגואה בין הפת"ח לחמאס. מאז תום מבצע "עופרת יצוקה" מאשים הג'יהאד את החמאס בהשתלטות על התנהלות הפלגים בעזה, בגלי מעצרים נגד פעילים ובסיכול הוצאתן לפועל של פעולות טרור נגד ישראל.

לא אחת דווח בכלי התקשורת כי החמאס אף "סגר" את ברז הכספים לג'יהאד, מה שהביא את הארגון לפשיטת רגל של ממש. נראה כעת, כי גם המורים ברצועת עזה מנסים לשכנע את הדור הצעיר כי אין כל עתיד בדרכו של הג'יהאד האיסלאמי.