אפגניסטן: שוק ענק - מציוד צבאי אמריקני גנוב

חייל אמריקני שמאבד ציוד יכול לגשת לאפסנאות ולבקש ציוד חדש, אבל אם הוא מתבייש או לא רוצה להיענש - הוא יכול ללכת ל"שוק בוש" בקאבול ולמצוא הכל - מכלי נשק מתקדמים ועד מנות קרב. ושמו של השוק - איך לא - נגזר משמו של הנשיא לשעבר שכל כך אהוב על האפגנים

קוראים לזה 'שוק בוש' (על שמו של הנשיא ג'ורג' וו. בוש): אזור בבירת אפגניסטן שיש בו מאות חנויות קטנות ובהן סחורה גנובה - אלפי פריטים מעניינים מרחבי המדינה. אבל הסיבה לכינויו המיוחד של השוק היא המעניינת יותר: המוצרים הגנובים מגיעים כולם מהבסיסים האמריקנים במדינה.

ב'שוק בוש' ניתן למצוא כל דבר שאתם צריכים. החל מפריטים שתמצאו בכל בית כמו שמיכות, בגדי חורף, סוודרים ותחתונים מתוצרת ארה"ב, דרך שכפ"צים ומעילים צבאיים, ועד משקפת בליסטית, סכינים ואפילו כלי נשק אמריקניים.

אחד מבעלי הבסטות שוק, עג'אם באשיר ג'ונה,  אומר כי "הפריטים מגיעים למעשה מבגראהם, אנשים מביאים את זה לכאן כדי למכור". לשם ההדגמה, המוכר מציג חולצות אמריקניות-אפגניות כמו טי-שירטים שעליהם כתוב באנגלית "מבצע אפגניסטן", "קאבול - קנדהאר" וכד'.

אחד הדברים המשותפים עכשיו לכוחות הזרים ולאזרחים האפגניים היא חשיבות הבריאות וטיפוח השרירים, אפשר לראות לא מעט מקומיים מרימים משקולות בימים אלו - משקולות אמריקניות כמובן. ואחרי העבודה על השרירים, גברים נוסעים מאות קילומטרים רק כדי למצוא את תכשירי הקסם האמריקנים לטיפוח הגוף.

ואפילו כתבת CNN יצאה מהשוק עם קונדישינר אמריקני לתפארת - במחיר מבצע של מאה 'אפגנים' בלבד.