הוויכוח נמשך: אחמדינג'אד יהודי?

האם נשיא אירן נולד להורים ממוצא יהודי? כבר לא כל כך בטוח. עיתון ה"גרדיאן" הבריטי פוסל את הדברים שפירסם השבוע ה"טלגרף", בהם נטען שמכחיש השואה האירני נולד להורים יהודים. אורג טליתות? כנראה שיותר קרוב למעשיר אורניום

 בתמונה שצולמה במרס 2008, נראה המנהיג האירני מנופף בגאווה בתעודת הזהות שלו, בה ניתן לזהות כי שמו הקודם היה למעשה סבוריג'אן. העיתון הבריטי "טלגרף" טען השבוע כי מדובר בשם יהודי שפירושו "אורג טליתות". השם שונה לאחמדינג'אד כאשר היה מכחיש השואה בן ארבע, ומשפחתו המירה את דתה לאיסלאם.

הסבוריג'אנים, לפי מומחים שונים, מקורם באזור האראדן שבאירן, ושמם מגיע מהמילה 'סבור', שפרושה טלית בפרסית. מעבר לכך, דבר המחזק עוד יותר את ההשערה כי הרודן האירני יהודי במקור, הוא שהשם סבוריג'יאן נמצא ברשימת השמות השמורים רק ליהודים במשרד הפנים האירני.

סבוריג'יאן - "בכלל לא שם יהודי"

אלא שהעיתון המתחרה - ה"גרדיאן" הבריטי" - קובע כי אחמדינג'אד כלל אינו יהודי. פרופסור דויד ירושלמי מאוניברסיטת תל אביב, מומחה לקהילת יהודי אירן, חולק על ההשערה הפרועה של ה"טלגרף": "אין כל משמעות למילה 'סבור' בניבים היהודים הפרסים, ופירושה הוא לא טלית בפרסית. מעבר לכך, השם סבוריג'יאן הוא לא שם יהודי מפורסם באיראן". 

"יהודים אירניים משתמשים במילה ציצית לתיאור הטלית. גם הסיומת 'ג'יאן', אינה מייצגת בהכרח משפחה ממוצא יהודי. יש הרבה שמות משפחה מוסלמיים בעלי סיומת זהה", כך לדברי המומחה.

מה עשה אביו של אחמדינג'אד?

לפי ה"גרדיאן", שם המשפחה סבוריגי'אן מגיע מתעשיית השטיחים הפרסית, כאשר צביעה וייצור שטיחים הן לא תעשיות הקשורות ליהודים באירן. לפי מקורות שונים, אביו של אחמדינג'אד היה מוסלמי שיעי מאמין. אחמד סבוריג'יאן היה מוסלמי אדוק כל כך עד כדי כך שקנה בית בקרבת מועדון דתי כדי להפוך את הביקורים בו תכופים יותר.

אימו של אחמדינג'אד, נושאת את התואר "סיידה", שמשייך אותה לצאצאיו של הנביא מוחמד. ביהדות תואר השושלת "סיידה", מקביל לתואר השושלת "כהן". התואר עובר אך ורק בירושה ולא ניתן לקבל אותו או לאמץ אותו.

הסיבה לכך שאביו של אחמדינג'אד שינה את שם משפחתו, לפי ה"גרדיאן", קשור למאבקי מעמדות באירן. כאשר חובה היה לאמץ שמות משפחה באירן, אנשים רבים ממקומות כפריים בחרו בשמות המייצגים את המקצועות שלהם ושל אבותיהם. במקרים רבים הם שינו את שמותיהם עם המעבר לעיר הגדולה, טהרן, כדי להימנע מאפליה מול תושביה הוותיקים.