חמאס: עסקת שבויים בתוך שבועות או חודשים

האם חלה התגמשות בעמדת החמאס? בכיר הארגון מחמוד א-זאהר מדגיש היום בראיון לעיתון הגרמני "דר שפיגל" כי יש אפשרות לעסקת חילוף שבויים בטווח זמן של שבועות או חודשים. עכשיו, הגיע שלב המיקוח על שמות האסירים שישוחררו. בחמאס דורשים לשחרר את רוצחו של גנדי ואת ברגותי

עסקת חילוף השבויים תחת התיווך הגרמני יכולה להסתיים בתוך שבועות עד חודשים", כך אומר היום בכיר החמאס מחמוד א-זאהר בראיון לעיתון הגרמני "דר שפיגל" יממה לאחר עסקת הקלטת שהביאה איתה אות חיים מגלעד שליט.

"הפלסטינים רוצים להשלים את המשא ומתן מהר ככל האפשר," אמר ראש ארגון החמאס בעזה. "העסקה הזו (מתכוון לעסקת הקלטת) היא ההוכחה הראשונית שהתיווך הגרמני עלול להוביל להצלחה."

בראיון המלא שיפורסם ביום שני הקרוב, שיבח א-זאהר את הסוכן הגרמני שתיווך בין חמאס לישראל. "מאז שהוא היה מעורב, המשא ומתן התנהל בצורה מקצועית מאוד", אמר א-זאהר והוסיף שיש להמשיך את המשא ומתן.

כשנשאל בכיר החמאס על המחיר של שחרור 450 אסירים בתמורה לשחרור שליט, אותו הציב חמאס בתחילת המשא ומתן - השיב כי יש אפשרות לפשרה. "במשא ומתן קשה כזה, אף צד לא יכול להכתיב תנאים, לא ישראל ולא חמאס." ציין א-זאהר. 

דורשים את שחרור רוצח גנדי ואת ברגותי

בחמאס מציינים היום כי זו הפעם הראשונה שיש הסכם מסגרת למתווה לסיכום עסקת שחרורו של גלעד שליט. עכשיו מגיע השלב של המלחמה על השמות, מתוך הרשימה שהגישו בחמאס כבר לפני כשנתיים. 

בחמאס נזהרים מאוד לא לפרסם את הרשימה המלאה, אבל מדגישים שהם עומדים על שחרורו של אחמד סעדאת, איש החזית העממית שעמד בתכנון רציחתו של השר רחבעם זאבי (גנדי) ז"ל, ואת שחרור מנהיג הפתח מרוואן ברגותי. זאת, למרות שלטענתם אבו-מאזן ואנשיו מהפתח אינם מעוניינים שברגותי ישוחרר כתוצאה ממהלך של חמאס.

אות חיים מגלעד

כזכור, הקלטת שבה נראה גלעד לראשונה מזה 1,196 ימים הועברה אתמול לידי משפחת שליט. החייל החטוף הסתכל למצלמה וסיפר כי מצבו הבריאותי טוב, על געגועיו למשפחתו וביקש מראש הממשלה להביא לשחרורו בהקדם.

"שלום, אני גלעד בן אביבה ונועם שליט. אח של הדס ויואל שגר במצפה הילה. תעודת הזהות שלי היא 300097029.

"היום יום שני 14.9.09. כפי שאתם רואים אני מחזיק בידי את העיתון פלסטין של היום ה-14.9.09 היוצא בעזה. אני קורא בעיתון במטה למצוא מידע לגבי, ומקווה למצוא מידע כל שהוא שיבשר לי על שחרורי ועל חזרתי הביתה בקרוב. אני מקווה ומחכה כבר תקופה ארוכה ליום שבו אשתחרר.

"אני מקווה שהממשלה הנוכחית בראשות בנימין נתיהו לא תבזבז כעת את ההזדמנות להגיע לסיכום העסקה, וכתוצאה מכך אני אוכל סוף סוף להגשים את חלומי ולהשתחרר.

"אני רוצה למסור דרישת שלום למשפחתי, ולומר להם שאני אוהב אותם ומתגעגע אליהם מאוד ומייחל ליום שאראה אותם שוב. אבא, יואל והדס - האם אתם זוכרים את היום שבו הגעתם לבסיס שלי ברמת הגולן בתאריך ה-31.12.2005, שאם אני לא טועה נקרא 'רוויה ב''? עשינו סיור מסביב לבסיס וצילמתם אותי על טנק המרכבה ועל אחד הטנקים הישנים בכניסה לבסיס. אחר כך נסענו למסעדה באחד הכפרים הדרוזים ובדרך הצטלמנו בצידי הכביש על רקע החרמון המושלג.

לראות את גלעד - סיקור מיוחד

המומחים לשפת גוף מנתחים את הקלטת

הרופא מנתח את מצבו הבריאותי של שליט

המשפחה צפתה בקלטת - ופרצה בבכי

הש"ג עיכב את העברת קלטת שליט

כך נראה העיתון שגלעד אחד בקלטת

שני חטופים - אותו תאריך בקלטות

רמאללה ועזה: חגיגות שמחה וניצחון

תזכורת: קולו של גלעד מהשב

הווידאופדיה: גלעד שליט

הווידאופדיה: מרוואן ברגותי

הווידאופדיה: רחבעם זאבי

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק