משפחת הטרור: לילדים קוראים חיזבאללה וחמאס

לא בטוח שתרצו להיות השכנים של משפחת שועייב מדמשק: לאחת הבנות קוראים תימן, לבן שנולד לפני שבועיים קוראים חיזבאללה ולבת הבאה כבר מתכננים לקרוא חמאס. הממסד הסורי מאשר, אך גם מזהיר: בעתיד יהיה קשה לילדים לנסוע לחו"ל

בני המשפחה הסורית (SNS סוריה)

אחת הסוגיות המרכזיות המעסיקות זוגות צעירים הממתינים ללידת התינוק הוא שמו. עשרות שמות עולים, ההורים והחברים מנסים להשפיע, ואפילו עשרות ספרים כבר נכתבו בניסיון לתת טיפים, כדי למנוע מלחמות עולם בבית. אבל בבית סורי אחד בפאתי דמשק החליטו שלא להתעסק כל כך עם שמות מקוריים.

בשביל משפחת שועייב בת שבע הנפשות, המתגוררת בבירה הסורית, ההערצה והתמיכה בתנועות הטרור ובמדינות המממנות אותן כבר הפכה מזמן לעניין חשוב עוד יותר. חשוב כל כך, שהוחלט לאמץ את שמותיהם של מספר ארגוני טרור גדולים - ולהעניקם לילדי המשפחה.

"החלטתי להעניק את השם 'חיזבאללה' לבני הקטן, שנולד לפני כשבועיים", אומר האב סאהיב בגאווה. "הוא ייקרא על שמו של הארגון שרשם הישגים וניצחונות למען האומה הערבית. במינהלת רישום השמות בסוריה לא הערימו קשיים על בחירתנו".

אולם מי שמכיר את משפחת שועייב כלל לא יופתע מהבחירה בשם. לילדה הבכורה, בת השבע, קוראים "שאם" (אחד מכינויה הערביים של סוריה) ולבתו השנייה קוראים "תימן". נשמע הזוי? חכו שתשמעו על התכניות לעתיד. "לבתי הבאה שתיוולד אני מתכוון לקרוא חמאס", מצהיר סאהיב.

גם אזהרות הממסד הסורי מפני האפשרות שילדיו עלולים לשלם ביוקר בעתיד על בחירתם של ההורים בהווה, לא הרתיעו את משפחת שועייב. "איני מפחד מהשמועות לפיהן יהיה קשה לילדיי לנסוע למדינות אחרות כשיגדלו", הוא אומר.

 עניין של תרבות

סוגיית בחירת השמות בעולם הערבי והאיסלאמי מעסיקה עד עצם היום הזה את טובי החוקרים בתחום. לכל אורך ההיסטוריה נחשב שמו של האדם כדבר שמעיד עליו אישית, על משפחתו ומוצאו.

ציוויליזציית השמות הערביים הצליחה לאורך השנים להתאים את עצמה למציאות בכל עידן, ובשנים האחרונות, לצד התעוררות תופעת הג'יהאד העולמי ופרסום שמות מנהיגיו, כבר נתקלנו במספר מקרים בהם החליטו הורים לקרוא לילדיהם בשמות כמו "אוסמה בן-לאדן" או "סדאם חוסיין". בלבנון של קיץ 2006 קראו לתינוקות רבים שנולדו בתקופת המלחמה "חסן נסראללה".

במדינות רבות בעולם חל איסור על פי חוק לקרוא לילדים בשמות פעילים ומנהיגי ארגוני טרור ודיקטטורים מן העבר. לפני מספר שנים נקנס תושב גרמניה שהחליט להעניק לבנו את השם "בן-לאדן", לאחר שכבר קיבל תחילה את אישור הרשויות לכך. בית המשפט קבע כי השם שנבחר "מעודד טרור", והורה לאב לשלם קנס בסך אלף דולרים.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק