תיעוד: דקות אחרי קרב הדמים במסגד ברפיח

הרס, חורבן ואנרכיה ברחוב - כך נראו הדקות הראשונות שלאחר העימותים הקשים בין החמאס לאנשי "אל-קאעידה", שניסו להרים את ראשם ולהכריז בסוף השבוע על כינונה של "אמירות איסלאמית" ברצועה. באישון לילה הובא לקבורה גם מצית המרד - עבד אל-לטיפ מוסא. התמונות הקשות מרפיח

יום אחרי העימותים הקשים ברפיח, מתחילים להתבהר ממדי ההרס והחורבן שהותירו כוחות הביטחון של החמאס במכת האש שהמטירו על מסגד איבן-תימייה ברפיח: עשרות גופות מוטלות ברחוב, מבנים הרוסים, בהלה ואנרכיה.

במטרה לשדר מסר חד וברור לקבוצות החמושות הקטנות ברצועה שמנסות להרים את ראשן מפעם לפעם ולעורר מרד נגד שלטון החמאס, נשלחו ביום שישי עשרות מאנשי הביטחון של הארגון, חמושים וערוכים לתרחיש המר ביותר, לעבר המסגד המרכזי ברפיח הפלסטינית.

היעד: דיכוי ה"מרד" שהכריז השייח' עבד אל-לטיפ מוסא, המכונה "אבו א-נור אל-מקדסי", ומי שכבר זכה לתואר "מפקד ארגון אל-קאעידה ברצועת עזה", שהודיע על כינונה של אמירות איסלאמית בתוך שטחי הרצועה.

אל-מקדסי ואנשיו החמושים, שהתנגדו לאולטימטום שהציב להם החמאס להסגיר את עצמם, המשיכו להתבצר במסגד. עד מהרה התפתחו חילופי אש קשים בין שני הצדדים, בהם השתמש החמאס בכל ארסנל הנשק שברשותו והמטיר מכות אש קשות על המסגד וסביבתו. כ-30 בני אדם נהרגו, ובהם גם אל-מקדסי עצמו.

שיעור נוסף בהיסטוריה של עזה

הלילה, לאחר 48 שעות של איפול תקשורתי מוחלט, הופצו בפורומים ובבלוגים הפלסטיניים ברשת תמונות ראשונות של הזוועה מרפיח: הרס, חורבן ואנרכיה ברחוב. אף אחד לא יתפלא גם אם מספר ההרוגים גבוה בהרבה ממה שפורסם.

מהתמונות, שצולמו על ידי עוברי אורח, ניתן ללמוד ולו במעט על כמות התחמושת בה נעשה שימוש בקרבות. בחמאס לא לקחו שום סיכון, ואפילו במצרים דיווחו על שלושה פצועים מפגזים שנחתו ברפיח המצרית.

ואולם, אנשיו של אל-מקדסי מיהרו להגיב באיום חריף לממשלת החמאס. בהודעה שהוציאו בסוף השבוע קרא ארגון המכנה עצמו "חרבות הזכות", המזוהה עם אל-מקדסי, כי הוא מקבל על עצמו את ברית הנאמנות לאמירות האיסלאמית שעל כינונה הכריז אל-מקדסי, והזהיר את תושבי עזה ש"לא להתקרב לתחנות משטרה ומטות של כוחות ביטחון הפנים של החמאס בעזה".

הלוויה באישון לילה

בהודעה אף נמסר כי "על תושבי עזה להתרחק ממסגדים בהם מתפללים שרי החמאס ואנשי הממשל, ומכל המקומות בהם מבקרים בכירי הארגון". את ראש ממשלת החמאס איסמאעיל הנייה כינתה הקבוצה "ראש הכופרים".

באישון לילה, הרחק מעיני המצלמות, ובהוראת המשרד לביטחון פנים, הובא "מצית המרד", עבד אל-לטיפ מוסא, לקבורה ברפיח. עשרות בודדות של משתתפים נטלו חלק בהלוויה. בחמאס ינסו בימים הבאים, חרף האיומים שנשמעו בימים האחרונים בנקמה, לטאטא את סיפור דיכוי המרד ולחזור לסדר היום.

כך או כך, סוף השבוע האחרון סיפק לנו שיעור נוסף בהיסטוריה של עזה: מה שהחמאס עשה לפת"ח לפני כשנתיים, הוא לא יאפשר כל כך מהר לעשות לו.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

כך נראו קרבות הדמים של סוף השבוע בעזה