אחמדינג'אד בטקס השבעתו: "לא מחכה לברכת המערב"

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד הושבע בפני הפרלמנט האירני לכהונה שנייה ברציפות, אחרי שקיבל את ברכתו של המנהיג הרוחני עלי חמינאי. הנשיא האירני לא שכח גם להעביר ביקורת על מדינות המערב: "ממשלות המערב צריכות לקחת אחריות על הכיבוש, עוינות וחוסר אחריות כלכלית"

זה סופי: נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד הושבע הבוקר בפני הפרלמנט בטהרן לאחר שקיבל את ברכתו של המנהיג הרוחני עלי חמינאי. הנשיא אחמדינג'אד הושבע לכהונה שנייה ברציפות ונאם את נאום ההשבעה שלו. המשטרה באירן עצרה פעילה ממחנה היריב מוסאווי לאחר שהפגינה בזמן ההשבעה של אחמדיניג'אד מחוץ לאולם.

אחמדינג'אד נשבע לשמור אמונים לרפובליקה האיסלמית ולא שכח גם למתוח ביקורת על מדינות המערב. "ממשלות המערב צריכות לקחת אחריות על פעולותיהן כמו כיבוש, עוינות וחוסר אחריות כלכלית", אמר. "שמענו שחלק ממנהיגי המערב החליטו להכיר אבל לא לברך את הממשל החדש, אבל אנחנו לא ממש מחכים לברכות שלהם".

מאות מתומכיו של המפסיד בבחירות לנשיאות, הרפורמיסט מיר חוסיין מוסוובי, התאספו מחוץ לבניין הפרלמנט על מנת להביע את מחאתם על תוצאות הבחירות. האיתוללה מחמוד האשמי שאהרודי נאם תחילה, ואחר כך השביע את הנשיא האירני, שלפני כחודשיים ניצח בבחירות את מוסאווי.

תוצאות הבחירות השנויות במחלוקת עוררו גל מחאה במדינה לאחר שמוסווי טען כי תוצאות הבחירות זויפו.

מתנגדי השילטון חזרו לרחובות טהרן

בבירה טהרן נפתח בתחילת השבוע משפטם של עשרות מפגינים ומתנגדי האופוזיציה שנעצרו במהלך ההפגנות ההמוניות. פתיחת המשפטים מסמלת את ניסיונו של השלטון להביא לסוף את ההתנגדות בקרב העם.

העצורים האירנים מואשמים בתקיפת מבני צבא וממשלה, קשירת קשר עם קבוצות אופוזיציה וקשירת קשר נגד השלטון. אף גורם רשמי לא סיפק נתונים לגבי מספר האנשים שהועמדו לדין, אך על פי העדויות מאירן, בבית המשפט נכחו כ-100 נאשמים.

לאחר תקופה קצרה של שקט יחסי, חזרו בסוף השבוע האחרון מתנגדי השלטון לרחובות טהרן כדי להוכיח לנשיא מחמוד אחדמינג'אד כי רוחם טרם נשברה. על פי הדיווחים מטהרן, כוחות הביטחון ניסו להשתלט על ההמון המשולהב שהתפרע במרכז הבירה. השוטרים השתמשו בגז מדמיע נגד המפגינים ששברו שמשות של מכוניות ולצפור בזעם.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק