עדים מאירן מדווחים באינטרנט: אלימות וירי ברחוב

המוני אזרחים מתנגדי המשטר חידשו את ההפגנות בטהרן. אזרחים אירנים מדווחים על הנעשה באינטרנט. "יש פצועים מיריות ברחובות", כתב גולש אחד. "מגג ביתי רואים המונים שלא מפחדים", כתב אחר. צפו בתמונות מאירן

לאחר תקופה קצרה של שקט יחסי, חוזרים מתנגדי השלטון באירן לרחובות ומוכיחים לנשיא מחמוד אחדמינג'אד כי רוחם טרם נשברה. על פי הדיווחים מטהרן הערב, כוחות הביטחון מנסים להשתלט על ההמון המשולהב שמתפרע במרכז הבירה. השוטרים משתמשים בגז מדמיע נגד המפגינים שהחלו לשבור שמשות של מכוניות ולצפור בזעם.

"צאו החוצה עכשיו", קוראים הגולשים שמעדכנים על המתרחש באמצעות ה"טוויטר". "אנחנו חייבים להיפטר מהזוהמה". אחרים מביעים את תחושתם לנוכח גל המהומות המתחדש. "היום נגמר האבל - ומתחיל הניצחון", כתב גולש אחר.

הנה עוד כמה דיווחים שהעבירו גולשים מתוך אירן: "פצועים מיריות ברחובות", כתב אחד. "יורים גז מדמיע, מכים מפגינים", כתב שני. "מכים אנשים בצורה הכי אלימה שיש", כתב שלישי. "מגג ביתי אני רואה המונים יוצאים נגד המשטר בלי לפחד מהמשטרה", סיפר גולש רביעי.

לאור המרד המתחדש מתערער גם מעמדו של הנשיא האירני. "הוא הפך למעמסה ולא מעניק לנו יתרון", גורסים אנשים במחנהו. עוד טוענים מבקריו של אחמדינג'אד כי גם מערכת היחסים שלו עם מנהיגה הרוחני של אירן, האיתוללה עלי חמינאי, כבר אינה הדוקה כבעבר.

זוכרים את נדה

המהומה הגדולה החלה לאחר שמאות מפגינים התקבצו בצהריים בבית הקברות הגדול ביותר בעיר לציון 40 יום למותה של מי שהפכה לסמל המאבק - נדה אגוהה סולטאן בת ה-27.

השוטרים עצרו במקום מספר בני אדם שמחו בקול נגד המשטר. "מוות לדיקטטור" שיננו ההמונים שלבשו שחור והניחו ורדים על קבר הצעירה שנורתה במהלך ההתפרעויות על תוצאות הבחירות. "נדה לא מתה - הממשלה מתה", הוסיפו. מנהיג האופוזיציה מיר חוסיין מוסאווי נאלץ לעזוב את האזכרה בעקבות דרישת השוטרים.

הפנים של ההתקוממות

ב-20 ליוני הפכה הצעירה האלמונית לפנים של המהפיכה ברפובליקה האיסלאמית. סרטון קצר שתיעד את רגעיה האחרונים של נדה בחיים הופץ במהירות ברחבי הרשת, וזיעזע את העולם כולו.

שבוע לאחר מכן הפתיע אחמדינג'אד כאשר קרא לחקור את מותה של נדה. הנשיא שלח מכתב לאחראי על מערכת המשפט במדינה וביקש לבדוק את נסיבות האירוע באופן מעמיק ורציני.

"אני מבקש כי תורה למערכת המשפט לבחון ביסודיות את נסיבות הרצח ולזהות את הגורמים שהובילו למקרה", כתב לאייתוללה מחמוד האשמי שחרודי. אחמדינג'אד אף הגדיל לעשות וכינה את מותה של הצעירה "חשוד".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק