איש דת פלסטיני בכיר: "בכל אירופה לא היו 6 מיליון יהודים"

"פניני ההסתה וההתססה" שבים למסכי ערוצי הטלוויזיה הפלסטיניים, והפעם: איש דת פלסטיני בכיר מדבר על תקופת השואה. "היהודים חיו מרצונם בגטאות, הם מתנשאים ותמיד היו כך", הוא אומר, "היהודים בחרו לבנות סביב עצמם חומות על מנת להימנע ממגע עם ה'לא-יהודים'". הכחשת השואה לא נעלמה

אנטישמיות בנוסח שנות ה-2000: איש דת פלסטיני בכיר, שהתראיין בערוץ הטלוויזיה הרשמי של השלטון ברמאללה, טוען כי בתקופת השואה לא היו באירופה שישה מליון יהודים, ועל כן כלל לא הגיוני שנרצחו כל כך הרבה יהודים. לדבריו, מה שהוא מכנה "מנטליות הגטו הישראלית" קיימת עד עצם היום הזה בחברה הישראלית, מה שהופך אותה לגזענית כל כך.

הדברים הקשים והחריפים נאמרו בשבוע שעבר, במהלך תכנית טלוויזיה ששודרה בערוץ. עבד א-רחמן עבאד, המזכיר הכללי של גוף המכונה "מועצת חכמי הדת והמטיפים בירושלים", התראיין בתכנית דת והתייחס לנושא השואה. "העובדה שדתם ותרבותם של היהודים מחייבות אותם לקיים קשרים בינם לבין עצמם הופכת אותם לבעלי השקפה מתנשאת כלפי האחרים", אמר עבאד.

לדבריו, "היהודים לא אולצו לחיות בגטאות, אלא בחרו לבנות סביב עצמם חומות על מנת להימנע ממגע עם ה'לא-יהודים' ". תכונה זו כינה עבאד "מנטאליות הגטו", ואף טען כי זוהי "התכונה היהודית המרכזית".

בהתייחסו למצב כיום, החליט עבאד להסביר את אשר אירע בתקופת השואה - למתרחש כיום. "הביטו על העיר לוד או על רמלה", אמר עבאד. "אין עירוב בין האוכלוסיות השונות, יש הפרדות". לדבריו, "הסיבה לכך היא המנטליות הישראלית, מנטליות הגטו, שלילת האחר ואי-הנכונות לדו קיום עימו".

"דז'ה וו" לתקופות האפלות בהיסטוריה התקשורתית של הרשות

דבריו החריפים של עבאד מחזירים אותנו כמה שנים אחורה, לתקופתו של יאסר ערפאת, וגם לשנים הראשונות של אבו מאזן בתפקיד הראיס. אותה תקופה אופיינה בשידורי תעמולה, הסתה והתססה קשים נגד ישראל, בדגש על תכנים אנטי-ציוניים ואנטי-יהודים.

ראשי הממשלה הקודמים, לרבות אריאל שרון, התנו בכל שלב במשא ומתן עם הפלסטינים את נושא הפסקת האלימות, שידורי התעמולה וההסתה בתקשורת. הטלוויזיה הפלסטינית בשנים האחרונות צברה תאוצה במדד הפופולריות - גם ובעיקר בשל דרשות יום השישי החריפות ושידורי ההסתה הקשים נגד ישראל.

ואולם, בשנתיים האחרונות ניכרת ירידה משמעותית בשידורי ההסתה וההתססה נגד ישראל בשידורי הטלוויזיה הפלסטינית הרשמית של אבו מאזן. על רקע התקדמות המשא ומתן מול ממשלת אולמרט, והשקט היחסי ששורר בגדה המערבית, הורידה הטלוויזיה הפלסטינית באופן ניכר את מינון שידורי התעמולה החריפים נגד ישראל, וכיום ניתן לומר כי שידורים כאלו מופיעים רק במקרים אותם מגדירים ברשות כ"חריגים" - בהם ישנם הרוגים פלסטינים.

קריקטורה בעיתון ערבי: נתניהו וליברמן - מקור שפעת החזירים

קריקטורה ערבית: ביבי הניף "אצבע משולשת" לעולם