אירן מתקדמת צעד לכיוון המערב

לאחר האוליטימטום שהציבו ארגון הועידות המתועשות מציג שר החוץ האירני חבילת הצעות למדינות המערב. במסגרת החבילה רעיונות ביטחוניים, בינלאומיים ופוליטיים שאמורים לספק את מנהיגי העולם. אך אובמה הודיע שלא יתפשר: אנחנו לא נחכה לנצח להפסקת המירוץ לגרעין

שר החוץ האירני: פותחים בסיס להידברות (רויטרס)

לפי סוכנות הידיעות רויטרס אירן מכינה חבילת הצעות למערב הכוללת רעיונות פוליטיים, ביטחוניים ובינלאומיים. לדברי שר החוץ האירני מונשר מוטאקי, "החבילה תוכל להוות בסיס טוב להידברות עם מדינות המערב".

במהלך מפגש המדינות המתועשות שנערך השבוע באיטליה העניק נשיא צרפת ניקולא סרקוזי אולטימטום לאירן ומנהיגיה. מדינות ה- G8 דורשות מטהרן לפתוח במשא ומתן בנושא הגרעין עד חודש ספטמבר, ובמידה ולא ינקטו נגדה סנקציות חריפות.

"אנחנו לא קיבלנו אף הודעה מה-G8", אומר שר החוץ האירני, "אך בהתבסס על הידיעות שהגיעו מהמפגש, יש להם השקפות שונות על נושאים שונים שלא מובילות להסכמה מלאה", הוסיף מוטאקי.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הזהיר את אירן אתמול כי העולם לא יחכה לנצח שהיא תסיר את איומה הגרעיני. לדבריו טהרן תישא בתוצאות אם לא תעשה מהלך עד ספטמבר.

להגנתה אומרת טהרן שפיתוח הגרעין שבשטחה נועד למטרות הגנה בלבד. לדברי המנהיגים במדינה לא קיימת כוונה לקחת אפילו צעד אחד לאחור במירוץ להתחמשות בגרעין.