בתום ספירה שנייה: אחמדינג'אד נשאר נשיא אירן

האופוזיציה טענה לזיופים - המשטר ניסה להשתיק פיות. היום נספרו שוב 10% מהקולות, ומועצת שומרי החוקה הודיעה: אחמדינג'אד נשאר הנשיא. אנשיו של מוסאווי מוחים וטוענים: כלל לא ידוע אם הקולות נספרו, וגם אם כן - יש לספור את כולם ולא חלק מהם

גם לאחר הספירה החוזרת: אחמדינג'אד נשיא (רויטרס)

לא מפתיע: מועצת שומרי החוקה באירן הודיעה הערב כי בתום ספירה חוזרת של חלק מקולות הבוחרים בבחירות שהתקיימו לפני כשבועיים, ניצחונו של הנשיא המכהן מחמוד אחמדינג'אד נשאר בעינו. המועצה שלחה מכתב רשמי למשרד הפנים באירן, בו הודיעה על החלטתה.

הספירה חוזרת החלה הבוקר, על פי דיווחי כלי התקשורת באירן. 10% מקולות הבוחרים, ב-22 מחוזות שנבחרו באקראי נספרו, אך גורמי אופוזיציה במדינה כבר דחו את המהלך. המועמד הרפורמיסטי מיר חוסיין מוסאווי ואנשיו טענו כי ספירת הקולות החוזרת נעשתה אך ורק על מנת "לסתום פיות" ולשדר מראית של התנהלות דמוקרטית, על מנת להשביע את רצון המפגינים, ששוטפים באלפיהם את רוחות טהרן מיום היוודע תוצאות הבחירות. מוסאווי עצמו קרא לספור את כל הקולות מחדש - ולא רק חלק קטן מהם.

הטענה לזיופים חמורים עלתה בעקבות נצחונו ה"סוחף" של אחמדינג'אד, בהפרש של יותר מ-30% על פני יריבו מוסאווי. תומכיו של מוסאווי יצאו לרחובות וקראו לזיופים קשים בספירת הקולות, טענות שהועלו עוד במהלך יום הבחירה עצמו.

כמהלך ראשון בניסיון להרגיע במעט את התלהטות הרוחות בטהרן, הודיעה מועצת שומרי החוקה כי 10% מקולות הבוחרים ייספרו פעם נוספת. בהודעת המועצה נטען כי מדובר במדגם מייצג בצורה מספקת של הקולות. ואולם, בפועל לא ידוע כמה אחוזים מהקולות נספרו פעם נוספת - אם בכלל.

"לחקור את מותה של נדה"

במהלך נוסף לנסות ולשדר החוצה מראית של התנהלות דמוקרטית, הורה היום נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד לחקור את מותה של מי שהפכה לסמל ההתקוממות באירן, נדה אגה-סולטן.

הנשיא שלח מכתב לאחראי על מערכת המשפט במדינה וביקש לבדוק את נסיבות האירוע באופן מעמיק ורציני. "אני מבקש כי תורה למערכת המשפט לבחון ביסודיות את נסיבות הרצח ולזהות את הגורמים שהובילו למקרה", כתב לאייתוללה מחמוד האשמי שחרודי. אחמדינג'אד אף הגדיל לעשות וכינה את מותה של הצעירה "חשוד".

במקביל, האשים הנשיא האירני את כלי התקשורת בעולם בכך שהם מנצלים את הסיפור לצרכי תעמולה, וטען כי גורמי אופוזיציה בטהרן ובמדינות נוספות משתמשים במותה של נדה על מנת לקדם מטרות פוליטיות. "הם מנסים להטיל דופי בתדמית הנקייה והטהורה של הרפובליקה האיסלאמית ברחבי העולם", הסביר אחמדינג'אד.

תיעוד הרגעים האחרונים של נדה

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?