טהרן: הבריטים מפנים הדיפלומטים

אלפי מפגינים שבו היום להפגין בכיכר המרכזית בטהרן, זאת למרות אזהרת משמרות המהפכה לנקוט ביד קשה נגד המפגינים ונגד מארגני ההפגנות. עפ"י הדיווחים, כוחות הביטחון פיזרו את המפגינים בגז מדמיע ובירי באוויר. בריטניה הורתה על פינוי הדיפלומטים ומשפחותיהם מטהרן

אירן עדיין לא נרגעת, וגם העולם לא: על פי הדיווחים מטהרן, אלפי מפגינים שבו והגיעו לכיכר המרכזית בטהרן, זאת לאחר לילה שקט למדי ולמרות אזהרת משמרות המהפכה לפיה הם ינקטו ביד קשה נגד המפגינים ונגד מארגני ההפגנות. כוחות הביטחון האירניים פיזרו את המפגינים בכוח תוך שימוש בגז מדמיע ובירי אש חיה באוויר. 

המפגינים נשאו כרזות נגד המשטר, קראו קריאות "מוות לדיקטטור" והדליקו נרות לזכרם של המפגינים שנהרגו השבוע. על פי דיווח של סוכנות הידיעות AFP, מאות שוטרים חמושים פיזרו בכוח את המפגינים תוך שימוש בגז מדמיע ובירי אש חיה באוויר. עד כה נעצרו, על פי הדיווחים, שני מפגינים. 

משמרות המהפכה: "נמחץ כל ניסיון להפגין"
 
מנהיגי העולם קראו למשטר האירני לנהוג באיפוק, וחלק מהשגרירויות האירופאיות הודיעו שהן מוכנות וערוכות לקליטת פצועים מההפגנות, אך על פי התגובה מהממשל האירני - שדרשה ממנהיגי המערב לא להתערב בענייניה של המדינה - הרי שהממשל האירני לא מתכוון לגלות שום חמלה אל מול המפגינים.

דוגמה מוחשית להסלמה במצב באירן ניתנה הערב כאשר משרד החוץ הבריטי הודיע על פינוי מיידי של  משפחות הדיפלומטים מטהרן, עד שישתפר המצב במדינה. על פי הודעת משרד החוץ הבריטי שהתפרסמה ברשת הטלוויזיה "סקיי", משפחותיהם של הדיפלומטים יחזרו לאירן רק שהמהומות יירגעו.

משמרות המהפיכה האירנים נחושים להפסיק את ההפגנות בבירה. אלפי חיילים ושוטרים התפרסו מהבוקר ברחובות ואיימו "למחוץ" כל ניסיון של הפגנה. בהודעה שפורסמה בשם הארגון נכתב: "אנו קוראים למפגינים לחזור לדרך הישר - לשוב ולפעול על פי האינטרסים של המדינה". על פי אותה הודעה, ההפגנות מהוות הפרה של החוק, ומפירי החוק צפויים להיענש על מעשיהם.

קודם לכן קראו אנשיו של מנהיג האופוזיציה מיר חוסיין מוסאווי לאלפים לצאת לרחובות עם נרות שחורים לזכרם של המפגינים שנהרגו בימים האחרונים, ובמיוחד לזכרה של הנערה שהפכה לסמל הדיכוי האלים של ההפגנות - נדא סולטני, המפגינה שנורתה למוות מול המצלמות, שאף הפכה היום לערך באנציקלופדיה המקוונת ויקיפדיה. בערך מפורטות נסיבות מותה הטראגיות של המפגינה האומללה.

העולם מודאג מהמצב באירן

על פי הדיווחים מאירן בטוויטר, מוסאווי עומד להכריז על שביתה כללית במדינה בגלל האירועים האלימים. הגולשים קוראים לתושבי הבירה להתכונן לבעיות באספקת המזון ובתחבורה בעיר. מוסאווי קרא למפגינים להמשיך בהפגנות, אבל לגלות איפוק ולנסות להימנע מחיכוכים מיותרים עם כוחות הביטחון - אבל ברשת ההפיכה באירן חיה ובועטת.

במשרד החוץ האירני קראו הלילה לקהילה הבינלאומית להפסיק להתערב בענייניה הפנימיים של אירן, אבל על פי הפרסומים, ההנהגה העולמית מאוד מתעניינת בנעשה בטהרן. נשיא ארה"ב ברק אובמה אף אמר היום בריאיון ראשון לתחנת טלוויזיה פקיסטנית כי הוא מודאג מרמיסת זכויותיהם של המפגינים באירן.

גם שר החוץ הצרפתי הביע דאגה למצב חופש הביטוי באירן, ואילו ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שהשלטון האירני הוא המחסום לשלום בין העמים, ולא המתח בין אזרחי המדינות.

האיחוד האירופי קרא לנציגים האירנים במדינה לדון עם בכירים בפרלמנט האירופי, כדי לספק הסברים על הנעשה בטהרן. האיחוד הביע "דאגה עמוקה" מהנעשה באירן. משרד החוץ הבריטי הודיע למטיילים הבריטים שלא להגיע לאירן בגלל המצב ה"מסוכן".

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

מהומות באירן - סיקור מיוחד

רגעיה האחרונים של הנערה שהפכה לסמל המהפכה

שיר מחאה אירני: "שהמולות יכוסו בבוץ אינשאללה"

יריות בטהרן: מוסאווי פונה לאנשיו

תיעוד: שוטרים הורגים מפגינים אירנים

אלימות ברחובות ומחבל מתאבד בקבר חומייני

סרטון שהוברח מאירן: שוטרים יורים בסטודנטים

אירן מציגה: כך מטפלים במפגינים נגד המשטר