רגעיה האחרונים של הנערה שהפכה לסמל המהפכה

כך נחקקות מהפכות בזיכרון ההיסטורי: סרטון הווידאו שבו נראית נדה בת ה-16, הנערה שבאה לצפות מהצד בהפגנות בטהרן, מתבוססת בדמה - זיעזע את העולם. הלילה אנו מפרסמים סרטון חדש שהועלה לרשת, המציג את השניות האחרונות של נדה, לפני שנורתה על ידי צלף. כך נראה סמל המהפכה החדשה בטהרן

סרטון שיצא הלילה מטהרן מציג את השניות האחרונות בחייה של נדה, הנערה האירנית בת ה-16 שבמותה הפכה לסמל המהפכה. בווידאו הקצר, שהועלה לאתר שיתוף הסרטים יו-טיוב על ידי אחד המפגינים תומכי מוסאווי, נראית נדה פוסעת לצד אביה, הוא עם חולצת פסים, ראשה מכוסה ברעלה שחורה.

אתמול פורסם גם כאן כמו גם ברחבי העולם כולו הסרטון המצמרר, שבו נראית נדה לאחר שירה בה צלף, ככל הנראה מכוחות הביטחון האירניים. פרצופה מדמם והיא מוטלת על הרצפה והאנשים מסביבה צועקים "נדה, נדה". את השניות של הירי עצמו, למרות ההפצה המאסיבית של תומכי מוסאווי כל תיעוד אפשרי של ההפגנות לעולם החיצוני - כנראה שלעולם לא נראה.

כלי התקשורת ברחבי העולם הזדעזעו. כתבים ומגישים של CNN ושל רשת סקיי אמרו זה לזה בשידור: "מצמרר, פשוט מצמרר". אבל בתקשורת האירנית, נדה היא רק אחת מני רבים. "13 אנשים כבר נהרגו בהתנגשויות בין המשטר לארגוני הטרור בבירה טהרן", הודו היום לראשונה בטלוויזיה האירנית הרשמית במחיר הכבד של המהומות.

על נדה המנוחה כבר נכתבים שירים. "העולם בוכה כשהוא רואה את נשימתך האחרונה", כתב אחד הגולשים באתר "טוויטר". ולא רק ברשת - גם בהפגנות ברחבי העולם נשאו היום מפגינים שלטים ועליהם פניה המדממות של נדה.

מוסאווי: ירי לעבר מפגינים - "הפרה חמורה ובלתי לגיטימית של החוקה"

הטלוויזיה האירנית המשדרת אך ורק לצופים מחוץ לאירן (PRESS TV) דיווחה היום כי 13 "טרוריסטים" נהרגו בהפגנות בטהרן ועוד עשרות נפצעו. אלא שעל פי הדיווחים המחתרתיים ברשת האינטרנט, המספר האמיתי של ההרוגים בהפגנות עד כה גבוה בהרבה - על פי חלק מהדיווחים, רף ההרוגים חצה כבר את ה-150.

רשת השידור הממלכתית דיווחה עוד כי "מארגני המהומות" הציתו שתי תחנות דלק ומסגד במחאה על תוצאות הבחירות. כמו כן דווח בתקשורת האירנית הרשמית כי חמישה מבני משפחתו של רפסנג'אני, יריבו של הנשיא המכהן אחמדינג'אד, נעצרו על ידי כוחות הביטחון במהלך ההפגנות.

בעוד רעש היריות נשמע היטב היום שוב ושוב בכמה מוקדים שונים בטהרן, פנה מנהיג הרפורמיסטים מוסאווי לתומכיו מעל גבי אתר האינטרנט שלו. "המדינה שייכת לכם, לאירנים יש את זכות למחות על ההונאה והשקרים שהיו בבחירות", אמר מוסאווי.

מוסאווי קרא בנוסף לתומכיו להפגין בצורה רגועה ולא להתעמת עם כוחות הביטחון האירניים, כדי להימנע מנפגעים נוספים בנפש. המועמד שהפסיד בבחירות הוסיף ואמר עוד כי הירי לעבר אזרחים מפגינים הוא "הפרה חמורה ובלתי לגיטימית של החוקה". 

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

מהומות באירן - סיקור מיוחד

יריות בטהרן: מוסאווי פונה לאנשיו

תיעוד: שוטרים הורגים מפגינים אירנים

אלימות ברחובות ומחבל מתאבד בקבר חומייני

סרטון שהוברח מאירן: שוטרים יורים בסטודנטים

אירן מציגה: כך מטפלים במפגינים נגד המשטר

אובמה מתחמם: אנחנו צופים על הנעשה באירן