שוב מהומה באירן: אלימות ברחובות ומחבל מתאבד בקבר חומייני

עפ"י הדיווחים מהמדינה, כמה עולי רגל נהרגו כשמחבל פוצץ עצמו באחוזת הקבר של חומייני. במקביל, הפגינו אלפים בכיכר המרכזית בטהרן. השוטרים ניסו לפזר אותם עם גז מדמיע וזרנוקי מים. מוסאווי: הזיוף בבחירות נקבע לפני חודשים. מה מדווחים הבלוגרים משם?

ההמונים שוב יצאו לרחובות: למרות ההחלטה לספור שוב חלק מהקולות בבחירות באירן, יצאו אחר הצהריים שוב עשרות אלפי מתנגדי השלטון להפגין בכיכר המהפיכה בבירה ובמוקדים אחרים במדינה.

המשטרה הפעילה נגד המפגינים גז מדמיע וזרנוקי מים בניסיון לעצור את ההפגנה, גם כדורים חיים נורו באוויר במטרה למנוע עימותים בין התומכים למתנגדים לשלטון. עדי ראייה סיפרו כי תומכי מוסאווי הציתו בניין ששימש את תומכי המשטר בדרום העיר. על פי הדיווחים, כמה בני אדם נהרגו ועשרות נפצעו. על פי אחד הדיווחים, חלק מאנשי המשטרה סירבו לפגוע במפגינים.

המפסיד בבחירות מיר חוסיין מוסאווי עצמו נשא הערב נאום ואמר: "אני מוכן למות מות קדושים למען המטרה שלנו", וקרא להמשיך במחאה. "אם איעצר - צאו לשביתה לאומית", אמר לתומכיו. "איננו מתעמתים עם המדינה המוסלמית", הוסיף מוסאווי, אך הדגיש ואיים שעל ידי איסור ההפגנות חוקיות, המדינה עלולה למצוא את עצמה מתמודדת עם "השלכות מסוכנות".

במכתב שהעביר מוסאווי היום לגוף העליון במדינה הוא טען כי "הזיופים בבחירות תוכננו כבר לפני שנים". עוד כתב מוסאווי שיש לערוך בחירות במדינה כל שנה.

שלטונות אירן חוסמים כל דיווח תקשורתי מהימן מהנעשה באירן, ועיקר הידיעות מגיעות טיפין טיפין באמצעות גולשי האינטרנט. הנה כמה מהדיווחים שנכתבו בטוויטר בשעות הערב, שלא ניתן לאמת את אמינותם:

"מסוקים משליכים חומצה על המפגינים".
"השוטרים הורגים מפגינים צעירים כמו חיות".
"הרחובות מלאים בדם".
"יש הרבה פצועים".
"יריות לעבר אנשים ברחוב אמירבאד".
"בתי החולים מדווחים על פצועים רבים".

והטוויטר משמש גם להכוונה וארגון ההפגנות הללו:
"שגרירויות אירופה פתוחות לפצועים - הביאו אותם לשם".
"היו חזקים - אל תוותרו".

פיגוע בקבר חומייני

מוקדם יותר דווח על פצצה שהתפוצצה בבירה, באחוזת הקבר של מנהיג המהפכה האירנית האייתולה חמינאי. לא ברור כמה נפגעו בתקרית. על פי חלק מהדיווחים רק המחבל עצמו נהרג. דיווחים אחרים סיפרו כי לפחות שלושה מבקרים באתר נהרגו ועוד שמונה נפצעו ופונו לבתי החולים. על פי הדיווחים, המשטרה האירנית קיבלה הוראה לאסוף את גופות ההרוגים מהפיגוע ליד קבר חומייני, ובנוסף, כל מי שצילם ברחובות נאסר. 

מוקדם יותר היום, בניסיון נוסף להרגיע את הרוחות בטהרן, החליטה מועצת שומרי החוקה האירנית, שגם אישרה את ארבעת המועמדים לבחירות באירן, לערוך ספירה חוזרת של 10% מקולות המצביעים בבחירות.

באחד מערוצי הטלוויזיה המקומיים של אירן אמר דובר המועצה המחוקקת כי "למרות שהמועצה אינה מחויבת לכך לפי החוק, היא מוכנה לספור מחדש באופן אקראי חלק מארגזי ההצבעה שנאספו בבחירות". בנוסף אמר כי הספירה החוזרת תעשה בנוכחות כל המועמדים לנשיאות.

הפגנות בלי הפסקה

תומכיו של מוסאווי פוקדים את רחובות טהרן כבר מתחילת השבוע, ובימים האחרונים נקראו שוב להשתתף בעצרת ענק בבירה.

עם זאת, המנהיג העליון של אירן עלי חמנאי הזהיר אתמול את המועמד המפסיד מוסאווי שלא לקחת חלק בעצרת. בנאום ארוך שנשא לאומה הכריז חמנאי כי מחמוד אחמדינג'אד הוא המנצח הבלתי מעורער של מערכת הבחירות והביע את תמיכתו המוחלטת.

המועמד המתון בבחירות לנשיאות, מהדי כרובי, הודיע באופן מפתיע כי הוא קורא לביטול ההפגנה, וזאת לפי דובר מפלגתו "כי לא ניתנה רשות לערוך את ההפגנה".

"אויבי אירן פקפקו באמינות תוצאות הבחירות"

"אנו לעולם לא נשנה את הצבעתם של אנשים ונבצע בגידה", אמר חמנאי. האייתולה נאם במהלך תפילת יום השישי באוניברסיטת טהרן. עשרות אלפי המתפללים הריעו לו במשך כמעט שעתיים וקראו "מוות לבריטניה, ישראל וארה"ב".

בפתח הדרשה אמר חמנאי כי "האומה האירנית זקוקה למנוחה ולרגיעה". במה שיכול להתפרש כהימנעות מגינוי הפגנות התמיכה במוסאווי הוסיף האייתולה: "הדור הצעיר של אירן הראה הבנות ותובנות פוליטיות", אך מיד הוסיף: "הבחירות לנשיאות היוו רעידת אדמה פוליטית בשביל אויבינו".

איך מצטרפים לחדשות 2 בטוויטר?

מהומות באירן: סיקור מיוחד

אחמדינג'אד מאיים: המשטרה תטפל במתפרעים

הממשל חוסם את הרשת - הבלוגרים ממשיכים

נשיא אירן התקפל: סופרים שוב את הקולות

אחמדינג'אד: העולם צריך ללמוד מאיתנו דמוקרטיה

נאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"