אחמדינג'אד מאיים: המשטרה תטפל במתפרעים

הנשיא חזר מביקור מרוסיה היישר להפגנת הענק שקיימו תומכי מוסאווי לזכר קורבנות המהומות. "הם שום דבר", כינה אחמדינג'אד את המפגינים. שר המודיעין האירני: חשפנו טרוריסטים מהמערב, בהם גם ישראלים, שתכננו לפוצץ מסגדים באירן ביום הבחירות

בעוד בטהרן ובערים נוספות באירן הפגינו הערב שוב המונים ברחובות, חזר נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד מביקורו ברוסיה והחל לאיים. "אלה שחוללו מהומות, מציתים ומתקיפים אנשים הם שום דבר והם אינם חלק מהעם האירני", אמר. "המשטרה תפעל נגד המתפרעים".

עכשיו בגלובס: עידכוני טוויטר חיים מהנעשה באירן

עשרות אלפי מפגינים, תומכיו של המועמד הרפורמי מיר חוסיין מוסאווי, התכנסו מוקדם יותר במרכז טהרן לעצרת אבל המונית לזכרם של המפגינים שנהרגו על ידי אנשי משמרות המהפיכה וכוחות הביטחון של הממשל במהומות של הימים האחרונים.

המהומות והעימותים לא נשארו רק בגבולות הבירה. גם בערים שיראז איספהאן, קום, טיבריז ועוד נרשמו אירועים דומים. עם זאת, בגלל האיפול התקשורתי שמטיל השלטון, לא ברור מה בדיוק התרחש במקום.

על פי ידיעות שהגיעו מכיכר האימאם חומייני, אלפי לובשי שחורים עם סרטים ירוקים הגיעו לעצרת בכיכר. המפגינים הרבים אחזום נרות, שלטים ותמונות לזכרם של חבריהם. המועמד המאוכזב מוסאווי, שהגיע לעצרת גם הוא, קרא למפגינים לא לגלות סימני אלימות ולא להפר את הוראות הממשל.

על פי דיווח של גולש מטהרן, המתאבלים החזיקו שלטים עליהם נכתב: "איפה האחים שלנו?" ו"למה הרגתם את האחים שלנו?"

על פי דיווחי הטלוויזיה האירנית, שמונה מפגינים נהרגו במהומות בבירה בימים האחרונים. אבל רשתות תקשורת ואנשי סוכנויות הידיעות טוענים שהמספרים עשויים להיות גבוהים בהרבה.

במקביל, הודיע הערב שר המודיעין האירני כי אנשיו חשפו מזימה של טרוריסטים מערביים להניח מטענים ופצצות שיופעלו נגד מאמינים במסגדים ביום הבחירות. על פי הדיווח של הטלוויזיה האירנית, גם ישראל הייתה אחת מהמדינות השותפות לקנונייה.

מוסאווי יסביר את טענותיו לוועדה מיוחדת

הגוף המחוקק האירני הזמין היום את שלושת המועמדים המובילים בבחירות שנערכו בסוף השבוע האחרון כדי לדון איתם בתלונות שהעלו בנוגע לספירת הקולות.

על פי הדיווח, ועדת מחוקקים מיוחדת פתחה ב"חקירה זהירה" של 646 התלונות שהועברו לממשל בנוגע לתוצאות מה-12 ליוני, שעל פיהן הנשיא המכהן מחמוד אחמדינג'אד ניצח בפער עצום מיריביו.

יריבו של אחמדינג'אד בבחירות ובשבוע האחרון, גם ברחובות טהרן, מוסאווי, קורא לפסילת התוצאות, אבל ועדת הבחירות האירנית פוסלת את האפשרות הזו. הוועדה הסכימה לערוך ספירה מחודשת בחלק מהקלפיות.

מוסאווי, שקרא אמש לתומכיו שלא לצאת לרחוב מחשש לחייהם, שינה את דעתו, וקרא לקיום עצרת האבל ההמונית היום ברחובות טהרן.