המחאה מתפשטת: נבחרת אירן התייצבה עם סרטים ירוקים של האופוזיציה על המגרש

אחמדינג'אד ספג השפלה משחקני הנבחרת שהוא כ"כ אוהב. הם עלו למגרש כדי לשחק נגד קוריאה הדרומית עם סרטי המתנגדים למשטרו. כנראה שבעקבות הלחץ מאירן, חלק מהשחקנים הורידו את הסרטים במחצית. באירן חודשו הפגנות המתנגדים

המחאה האירנית יצאה אל מחוץ לגבולות המדינה ועברה למגרש הכדורגל: שחקני נבחרת הכדורגל האירנית התייצבו אחר הצהריים על המגרש בדרום קוריאה, במסגרת משחקי מוקדמות גביע העולם, כשעל ידיהם סרטים ירוקים - סמל מתנגדיו של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד. במקביל, באירן חודשו הערב ההפגנות.

הנבחרת האירנית שעלתה למגרש לשחק מול נבחרת קוריאה הדרומית, העבירה מסר ברור באמצעות הסרטים: אנחנו תומכים במתנגדי הנשיא החדש-ישן ותומכים ברפורמיסט מיר חוסיין מוסאווי. במהלך המחצית, כנראה בעקבות לחצים מן הממשל, חלק משחקני הנבחרת הורידו את הסרטים הירוקים, אך אחרים נותרו עימם עד סוף המשחק.

הכדורגל האירני נחשב לאהוד מאד במדינה, ובמיוחד על הנשיא אחמדיניג'אד. מבחינתו מדובר במכה תדמיתית קשה, שכן הנשיא הוא אוהד אדוק של הנבחרת, ונראה לא פעם באימוניה.

מחאה בעלטה

בשעות הערב חודשו ההפגנות בבירה טהרן, אולם הפעם מדובר במחאה שקטה. המפגינים לובשים שחור כאות אבל על המפגינים שנהרגו בימים האחרונים בעימותים עם משמרות המהפיכה והם מביעים מחאה שקטה ללא ביטויי אלימוות.  

מספרי הפצועים וההרוגים מההפגנות באירן בימים האחרונים לא ברורים: על פי חלק מהדיווחים, מדובר בלפחות 20 הרוגים באירועי הימים האחרונים. יחד עם זאת, לאור חסימת זרימת המידע על ידי השלטונות, הדיווחים מאירן אינם אחידים וקשה לקבוע כמה בני אדם בדיוק נפלו קורבן להפגנות של הימים האחרונים בטהרן.

המשטר בטהרן עושה כמיטב יכולתו לעצור את זרימת האינפורמציה והתמונות האלימות מחוץ לאירן, וביומיים האחרונים אנו אכן מקבלים פחות תמונות ודיווחים של בלוגרים או גולשי טוויטר, אבל בעידן האלקטרוני האינפורמציה והצילומים מצליחים למצוא את דרכן מעבר לגבולות.

מכות ברחובות

סרטון שהועלה ביממה האחרונה לאינטרנט מציג תמונות קשות המעידות על האלימות שמפעילים אנשי משמרות המהפיכה מול מפגינים בטהרן. אנשי המשטרה החשאית האירנית, כשהם רעולי פנים, גוררים מפגין בשערותיו למרחק של כמה עשרות מטרים, ומכים אותו עד זוב דם באגרופים ובאלות.

בעולם כולו החליטו להפגין הזדהות עם הרבבות בטהרן והביעו את תמיכתם ברפורמיסטים. באוסטריה, גרמניה ובמדינות נוספות באירופה יצאו אמש מאות אזרחים אירנים לשעבר, סטודנטים ופעילי זכויות אדם, ומחו נגד תוצאות הבחירות וההגבלות על חופש הביטוי ברפובליקה האיסלאמית.

מהומות באירן - סיקור מיוחד:

הממשל חוסם את הרשת - הבלוגרים ממשיכים

נשיא אירן התקפל: סופרים שוב את הקולות

אחמדינג'אד: העולם צריך ללמוד מאיתנו דמוקרטיה

נאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"

מהומות אלימות בטהרן אחרי התוצאות הרשמיות

המחאה באירן עוברת בטוויטר