קריקטורה ערבית: ביבי הניף "אצבע משולשת" לעולם

העיתונות הערבית ממשיכה לקצוף בעקבות נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. לאחר שמאמרי המערכת הנוקבים פינו את מקומם, נכנסו לתמונה מאיירי הקריקטורות - שלא השאירו מקום לספק. והפעם: ביבי עושה תנועה מגונה לעולם, ביבי לועס את יונת השלום וביבי החליט להפוך את המדינה הפלסטינית לרכב - בלי גלגלים

נתניהו מניף "אצבע משולשת" לעולם ("אל-קודס אל-ערבי")

מחאה בתמונות: על הביקורת הערבית הנוקבת על "נאום בר אילן" של ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר שמענו, אך בחלוף הימים נראה כי העיתונות הערבית מחפשת דרכים נוספות ויצירתיות להביע את מחאתה על הנאום. לא אחת לימדו אותנו עורכי העיתונים הערביים הפופולריים כי ביקורת חריפה וקשה, כמו גם מסרים רבים ואחרים, ניתן להעביר בציור אחד קטן, מבלי "לשפוך" יותר מדי מילים.

היום שאחרי הנאום הוקדש לעורכי מאמרי המערכת בעיתונים השונים במדינות ערב ששיקפו את עמדות המשטרים באשר למסריו של ראש הממשלה. ואולם, אחרי שהמסרים הוטמעו - התפנה המקום למאיירי הקריקטורות להעלות על הנייר את המסרים שהמילה הכתובה עושה עימם עוול.

קריקטורות רבות העוסקות בנאומו של נתניהו פורסמו הבוקר בעיתונים הערביים. רובן ככולן מציגות אותו באור שלילי, כמי שחיסל ממשית את הסיכוי להשיג שלום באזור. קריקטורות אחרות שמו ללעג את המסר המרכזי שהעביר נתניהו בנאומו - מדינה פלסטינית מפורזת, לצד מדינת ישראל.

מה עשתה יונת השלום?

האיור הבולט בביקורתו התפרסם הבוקר בעיתון "אל-קודס אל-ערבי", עיתון ערבי פופולרי מאוד שיוצא לאור בלונדון. עורך העיתון, עבד אל-בארי עטוואן, מוביל קו פרו-פלסטיני ופרו-ערבי מובהק.

בקריקטורה נראה ראש הממשלה נתניהו מחייך בלגלוג ובזלזול ומפנה "אצבע משולשת" גדולה ובולטת לאומה הערבית - שבציפורן שלה שוכנת יונת השלום. אותה יונת שלום זעירה, המוחצנת במימדיה לעומת האצבע הגדולה, מחזיקה בפיה עלה זית - עוד יותר קטן וזעיר. המסר מהקריקטורה ברור: מלבד ה"פס" ששם, כביכול, נתניהו על העולם בכלל והעולם הערבי בפרט, כוונותיו לשלום הן "כגודל הציפורן" - אם בכלל. יהיו גם שיראו בכף ידו המונפת של נתניהו כסמל המנורה של מדינת ישראל.

קריקטורה אחרת המפורסת הבוקר - בעיתון פופולרי לא פחות, "אל-חייאת", היוצא גם הוא לאור בלונדון, מציגה את נתניהו כאיש בעל פה ושיניים עצומי מימדים - שפשוט לועסות את יונת השלום ואת עלה הזית שהיא מחזיקה. ראש הממשלה מחייך, כמובן, בזמן "לעיסת" היונה. מרחיקי הלכת ייראו בעלה הזית כ"קיסם" בו עושה שימוש נתניהו לאחר אכילת היונה.

גם בעיתון המוכר "א-שרק אל-אווסט" התפרסה הבוקר קריקטורה בנושא. דמותו של נתניהו לא הופיעה בה אמנם, אך המסר המרכזי מנאומו - דווקא כן. המאייר המשיל את ה"מדינה הפלסטינית המפורזת" עליה דיבר נתניהו לרכב העומד על בלוקים ללא גלגלים. כלומר - מדינה פלסטינית ללא נשק, היא כמו מכונית שאין לה לאן לנסוע.

"נתניהו חיית פרא שצריך לגזור את ציפורניה"

אתמול שחררו עורכי העיתונים הערביים את חרצובות לשונם ותקפו בצורה חסרת תקדים את נאומו של ראש הממשלה. בעיתונות המצרית כינו את נתניהו וישראל כ"חיית פרא שצריך לגזור את ציפורניה" והאשימו את ראש הממשלה כמי שאינו מעוניין כלל בשלום.

בסוריה תקפו את נתניהו גם כן, ואמרו כי הוא מתעלם מהדרישה האמריקנית להכיר בזכויותיו של העם הפלסטיני ולסגת לגבולות 1967. ההפתעה באה דווקא מירדן, שהצטרפה לגל המחאה הערבי ובמאמר מערכת שפורסם בעיתון הרשמי של הממלכה "א-דוסתור" נכתב כי נתניהו מעוניין להקים "ממלכה יהודית" בה לא יהיה מקום לעם הפלסטיני.

לפני חודשיים: נתניהו וליברמן - מקור "שפעת החזירים"

מדי יום מתפרסמות עשרות קריקטורות בעיתונות הערבית, רובן עוסקות בנושאי השעה. לפני כחודשיים עם התפרצות שפעת החזירים בעולם, מצאו במדינות ערב את האשמים האמיתיים למקור הנגיף. לא, היא לא נפוצה בעולם ממקסיקו, כי אם מישראל.

אותו עיתון "אל-קודס אל-ערבי" פרסם קריקטורה אנטישמית וחריפה בה נראו ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן מאויירים כחזירים, ומתחתם הופיעה הכתובית "שפעת החזירים". הקריקטורה השערורייתית פורסמה גם על רקע כניסתה של הממשלה החדשה בישראל לתפקידה.

נאום נתניהו - סיקור מיוחד:

נתניהו: בעד מדינה פלסטינית, בתנאים

אובמה: להקפיא הבנייה בהתנחלויות

סקר: נאום נתניהו - הפתעה לטובה

מה אומרת שפת הגוף של נתניהו?

נאום נתניהו: אובמה מברך, אבו מאזן מגנה

מובארק: לא אנחנו ולא אחרים יכירו בישראל כמדינה יהודית

נתניהו לליכוד: "מצבנו טוב יותר אחרי הנאום"

הווידאופדיה: בנימין נתניהו