נשיא אירן התקפל: סופרים שוב

ועדת הבחירות באירן הודיעה כי מוכנה לספור מחדש את הקולות בבחירות, מהלך שעשוי לשנות את התוצאות. זאת בניסיון להרגיע את הרוחות של תומכי האופוזיציה שמפגינים ברחובות. לפחות 7 נהרגו עד כה במהומות הדמים. במקביל קרא מוסאווי לתומכיו לא להשתתף בהפגנות הענק, מחשש לחייהם

אחמדינג'אד מצמץ ראשון? הרשויות באירן הודיעו היום כי הן מוכנות לספור מחדש את קולות הבוחרים בבחירות, על רקע הטענות לזיופים - כך מדווחים היום כלי תקשורת רשמיים במדינה. על פי הדיווח, ייתכן והמהלך יביא לשינוי של סיכום הקולות של המועמדים.

במקביל קרא מנהיג המחנה הרפומיסטי, מיר חוסיין מוסאווי, לתומכיו: אל תגיעו להפגנה ההמונית שמתוכננת בהמשך היום. דוברו של מוסאווי הסביר כי האירוע בוטל בשל החשש לחייהם של הציבור המתון, שיצא לרחובות בתגובה לתוצאות הבחירות.

הבוקר הודתה אירן רשמית כי שבעה בני אדם נהרגו בהפגנות המחאה ההמוניות שמתקיימות בימים האחרונים בבירה טהרן. "האזרחים נהרגו במהלך הפגנה בלתי חוקית ברחובות הבירה", דיווחו בכלי התקשורת הרשמיים של המדינה. במערב מעריכים כי מניין ההרוגים גבוה יותר.

הפגנות המחאה על תוצאות הבחירות צפויות להיכנס היום ליומן השלישי, לאחר שאמש שטפו את רחובות טהרן מיליון מפגינים. בלב ההמון עמד המועמד הרפורמיסטי בבחירות, חוסיין מוסאווי, שהובס ביום שישי על ידי אחמדינג'אד ומאז טען לזיופים קשים בספירת הקולות.

לראשונה מאז שנת 1979, אז התחוללה המהפיכה האיסלאמית במדינה, לא הייתה טהרן עדה להפגנות בסדר גודל כפי שמתחוללות בימים האחרונים. אתמול יצאו ההמונים לרחובות עם שלטים "מוות לדיקטטור" כשהם קוראים לאחמדינג'אד לעזוב את תפקידו.

הנשיא משדר עסקים כרגיל

המחאה ההמונית, כך נראה, לא עושה רושם רב על אחמדינג'אד עצמו. הבוקר הגיע נשיא אירן לביקור רשמי ברוסיה, שם הוא צפוי ליטול חלק בוועידה אזורית הנערכת במדינה. "אנו מברכים על כך שהבחירות נערכו ומקבלים בברכה את הנשיא", אמר הבוקר סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריאבקוב.

"אנו רואים בהחלטתו של אחמדינג'אד לערוך את ביקורו הראשון מאז נבחר לתפקיד דווקא ברוסיה כמעשה סימבולי שמפיח תקווה להתקדמות ביחסים בין המדינות", הוסיף ריאבקוב.

אחמדינג'אד אמנם נסע לרוסיה - אך הוא בהחלט דאג שיהיה מי שישמור על הגחלת בבית. סוכנויות הידיעות מדווחות כי כוחות הביטחון עצרו הלילה את אחד ממנהיגי הרפורמיסטים במדינה, מוחמד עלי אבטאחי. אבטאחי כיהן בעבר כסגן הנשיא ונחשב לתומך נלהב בחוסיין מוסאווי.

בחירות באירן - סיקור מיוחד:

אחמדינג'אד: העולם צריך ללמוד מאיתנו דמוקרטיה

נאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"

מהומות אלימות בטהרן אחרי התוצאות הרשמיות

המחאה באירן עוברת בטוויטר

אירן החליטה כבר בסיבוב ראשון: אחמדינג'אד

יהודי אירן רוצים נשיא שיביא את השלום