מצרים על הנאום: "נתניהו חיית פרא שצריך לגזור את ציפורניה"

מתקפה חסרת תקדים בעיתונות הערבית על נתניהו בבוקר שלמחרת נאומו המדיני של ראש הממשלה: "ארצות הברית חימשה את חיית הפרא הזאת, שתקפה שעות מספר לפני הנאום בעזה", נכתב במאמר המערכת של העיתון הרשמי במצרים; הסורים: ארה"ב מנסה להשכין שלום - ישראל פשוט לא רוצה; והייתה גם ביקורת חריפה מצד ירדן

נתניהו נואם, אמש. ביקורת נוקבת (רויטרס)

התקשורת הערבית גועשת וקוצפת בעקבות נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמש בבר אילן. את הנימה הקשה, הטון הבוטה והגינויים החריפים הספקנו לשמוע כבר אמש בשעות הלילה המאוחרות מבכירי הרשות הפלסטינית בפת"ח ובחמאס, ואולם הבוקר מתעורר העולם הערבי למאמרי מערכת נוקבים וחריפים בעיתונים הממסדיים נגד נתניהו, שכמוהם לא זכורים זה זמן רב.

הטרמינולוגיה כלפי נאומו של נתניהו בעיתונות הערבית הבוקר חריפה מאוד וביקורתית עד כדי התבטאויות חסרות תקדים נגד מנהיג ישראלי. רק לפני כחודשיים, עם ביקורו של שר המודיעין המצרי עומר סולימאן בישראל ופגישותיו עם צמרת ההנהגה הישראלית, נראה היה כי "משבר האמון" בין ישראל למצרים התפוגג - אך מאמר המערכת שפורסם הבוקר בעיתון הממשלתי הרשמי "אל-גומהורייה" עלול להשיב לחיים את המשבר המדיני עם השכנים מהדרום.

תחת הכותרת "חיית הפרא אותה חימשה ארצות הברית" מותח העורך הראשי של העיתון, מוחמד רנים, ביקורת חריפה על נאומו של נתניהו. "שעות מספר לפני הנאום תקפו המטוסים הישראלים באזור הגבול בין עזה למצרים", הוא פותח את מאמרו. "התנאים שהציב ראש הממשלה הגזען מוכיחים בפועל כי ישראל אינה רוצה שלום".

"לגזור את ציפורניה של חיית הפרא"

וכך הוא ממשיך: "ישראל רוצה רק ליצור משברים באזור, ובתוך כך תוקפת מן האוויר, מהים ומהיבשה. כך היא מתחמקת מכל התחייבויותיה, ורוצה גם להרחיב את ההתנחלויות". לדבריו, "ישראל עושה שימוש בכליה הצבאיים, הממומנים על ידי ארצות הברית, על מנת לבצע פעולות טרור בפלסטינים ובעמים נוספים במזרח התיכון".

מדובר בביקורת ובהתבטאויות קשות מאוד, המפורסמות בעיתון מצרי רשמי המשמש כשופרו של משטר מובארק, והמודפס במיליוני עותקים במצרים וברחבי מזרח התיכון. גם בתקופות קשות ביחסים בין ישראל למצרים, ואפילו במבצע "עופרת יצוקה", לא השתמשו עורכי העיתונים הרשמיים במצרים במילים כה קשות נגד מנהיג ישראלי.

אולם כאן זה לא נגמר. "הטרור הישראלי הוא שגרם למלחמות באזור בעשורים האחרונים", מאשים רנים. "הוא זה שמנע את התקדמות תהליך השלום, הוא מנע את השגת היציבות והביטחון לעמי האזור". הוא מסיים את מאמרו בקריאה לארצות הברית "לגזור את ציפורניה של חיית הפרא הישראלית - אותה חימשו הממשלים הקודמים בוושינגטון". "האם יצליח אובמה לעשות זאת, או שמא נתניהו ינצח", תוהה לבסוף רנים.

סוריה: התייחסות עקיפה לנאום

לשלום עם סוריה או לסוגיית רמת הגולן כמעט ולא התייחס נתניהו בנאומו, אך בדמשק מיהרו גם הם להגיב לנאום. "האמריקנים אומרים שהם רוצים להשכין שלום באזור, אך ממשלת נתניהו-ליברמן כלל לא בכיוון של להיענות לכוונות הללו", נכתב הבוקר במאמר המערכת של "אל-בעת'", אחד מהעיתונים הרשמיים במדינה.

באותה ההזדמנות, שבים הסורים ומציגים את דרישותיהם לחידוש המשא ומתן. "משמעות השלום היא נסיגה ישראלית מכל האדמות הכבושות, לרבות מזרח ירושלים - בחזרה לקווי הארבעה ביוני 1967", נכתב. "אך ישראל מתנגדת לזאת בפומבי, וכן להכרה במדינה פלסטינית ריבונות".

כותב המאמר מנער, שלא במפתיע, כל אחריות מהאומה הערבית. "הערבים מחוייבים לשלום צודק, והדגישו זאת בכל דרך אפשרית", נכתב. "ואולם, בשל התנהגותה של ממשלת ישראל - יש להעלות עשרות שאלות בדבר רצינותה לשלום".

ההפתעה: גם ירדן עם ביקורת חריפה

בעמאן החליטו ככל הנראה להצטרף לגל הגינוי הערבי, ובאופן מפתיע למדי מתחו אף הם ביקורת חריפה על נאומו של נתניהו. "ראש ממשלת הכיבוש הנחית מכה קשה על השלום", נכתב במאמר המערכת של העיתון הרשמי של הממלכה "א-דוסתור". "המאמצים הערביים, האמריקניים והבין-לאומיים נפגעו מאוד, כשנתניהו שב והעלה את תנאיו לחידוש המשא ומתן".

"משמעות דבריו של ראש הממשלה היא שפלסטין תישאר 'ממלכת היהודים' בלבד, ותגרום לגירוש המוני של העם הפלסטיני מאדמותיו", נכתב במאמר. "היה ברור כבר בהתחלה שהימין הקיצוני בראשות נתניהו מתנגדים לכל פיתרון של שתי מדינות".

עם זאת, בירדן אומרים הבוקר כי עמדתו של נתניהו כלל לא הפתיעה אף אחד. "הוא ניסה לשבש את פני ההיסטוריה כהרגלו", אמרו בעמאן. "נתניהו חושב שבאמצעות כוחו הוא יוכל לבטל את זכויותיהם הלאומיות וההיסטוריות של העם הפלסטיני - על אדמותיו".

משבר קואליציוני עם השותפות לממשלת הליכוד ככל הנראה נמנע, אך בצידה השני של ה"מיטה" של נתניהו - מתעוררים הבוקר בזעם מנהיגי מדינות ערב. מבחנו הגדול של ראש ממשלת ישראל יהיה כנראה להצליח פעם נוספת ללכת בין הטיפות.

נאום נתניהו - סיקור מיוחד:

נתניהו: בעד מדינה פלסטינית, בתנאים

סקר: נאום נתניהו - הפתעה לטובה

מה אומרת שפת הגוף של נתניהו?

נאום נתניהו: אובמה מברך, אבו מאזן מגנה

הווידאופדיה: בנימין נתניהו