ההפגנות בטהרן: תיעוד מבפנים

ההפגנות האלימות בטהרן, היום ה-2: למרות האיפול התקשורתי שמנסים שלטונות אירן להנהיג על זרימת המידע מהמדינה אל העולם, כמה אזרחים הצליחו לצלם בטלפון הסלולרי קטעי וידאו מההפגנות הסוערות היום. אחמדינג'אד אמר היום כי אלו מהומות הדומות למהומות אחרי משחק כדורגל. אם זהו משחק כדורגל - ככה נראה גול עצמי

הכתבים הזרים בטהרן מדווחים על למעלה ממאה מפגינים רפורמיסטים שנעצרו היום במהלך ההפגנות הסוערות שנמשכו זה היום השני, לאחר שהנשיא מחמוד אחמדינג'אד הכריז אמש על ניצחון בבחירות והמועמד הרפורמיסט מוסאווי קרא לביטול תוצאות הבחירות.

על פי הדיווחים הלא רשמיים מטהרן, ההפגנות ביומיים האחרונים הן הגדולות ביותר שנערכו במדינה מאז המהפכה האיסלאמית של 1979. השלטונות האירניים עושים כל שביכולתם לחסום את זרימת המידע והתמונות על המתרחש במדינה אל העולם, ובמסגרת זו אף הופלה רשת האינטרנט, ואולם - צילומי וידאו בטלפונים סלולריים המתעדים את האלימות ברחובות דלפו אל סוכנויות הידיעות, וכך ניתן להתרשם בכל זאת מגובה הלהבות בבירת אירן.

צילומי הווידאו מציגים עשרות אלפים המתעמתים עם המשטרה האירנית בטהרן, ומראות לעולם תמונות שאחמדינג'אד היה כנראה מעדיף לשמור ברחבי הרפובליקה האיסלאמית. ניתן לראות בבירור את אנשי כוחות הביטחון - אולי אנשי משמרות המהפכה, רוכבים על אופנועים שחורים ומנסים בחוסר הצלחה להחזיר את הסדר לרחובות טהרן באמצעות אלות ואמצעים אחרים לפיזור הפגנות.

בתחילה הממשל באירן טען שלא היו מעצרים כלל וכלל, אולם מאוחר יותר הנשיא מחמוד אחמדינג'אד הודה במסיבת עיתונאים שכמה מהאזרחים שהפגינו וחסמו את התנועה בטהראן נעצרו, ובהם יריבו שהפסיד בבחירות - מוסאווי. אתמול דווח כי 3 בני אדם אף נהרגו במהלך העימותים, אולם לא התקבל לכך כל אימות ביממה האחרונה.

אחמדינג'אד: הבחירות באירן היו כשרות

בשעות הצהריים התייצב נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד בפני עמו והעולם כולו כדי לתת לכולנו שיעור במה שהוא חושב שהוא מומחה בו – דמוקרטיה. "הדמוקרטיה האירנית יכולה לשמש דוגמה", אמר מי ששם במעצר את מתנגדיו וחסם את דרכי התקשורת במדינה יממה לאחר שנבחר לנשיאות.

נשיא אירן הבהיר כי לא היה פסול בבחירות בהן זכה לכשני שליש מקולות הבוחרים, שיש מי שאומרים שחלקם מזויפים. "הבחירות באירן היו כשרות", אמר. "לכל אדם הייתה הזכות לבחור את נציגו. הדמוקרטיה האירנית היא דוגמה לשילוב של ערכים אנושיים ומדיניים. מודל שיכול לשמש דוגמה לעוד ממשלים ברחבי העולם".

אחרי ששיבח את הדמוקרטיה של ארצו, התפנה לתקוף את הדמוקרטיה המערבית. "מערכת הבחירות הליברלית חושפת את חולשותיו של האדם", קבע. "היא מושחתת. הגיע הזמן לשים לה סוף".

בחירות באירן - סיקור מיוחד:

אחמדינג'אד: העולם צריך ללמוד מאיתנו דמוקרטיה

נאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"

מהומות אלימות בטהרן אחרי התוצאות הרשמיות

אירן החליטה כבר בסיבוב ראשון: אחמדינג'אד

יהודי אירן רוצים נשיא שיביא את השלום