אחמדינג'אד בנאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"

בעוד המהומות בטהרן הולכות ומחריפות, פנה הנשיא הנבחר אל האומה האירנית מעל מסך הטלוויזיה, והכריז: "הבחירות היו חופשיות ובריאות". אחמדינג'אד הוסיף כי "אנשים הצביעו למדיניות שלי", ומייד תקף את התקשורת העולמית. צפו בקטעים מנאומו של נשיא אירן הנבחר

נאום הניצחון של מחמוד אחמדינג'אד: הנשיא הנבחר של אירן נאם הערב לאומה, לאחר שהוכרז כמנצח הגדול של הבחירות. על פי הספירה הרשמית של הקולות, אחמדינג'אד גרף 62.6% מהקולות, לעומת רק 33.75% ליריבו המתון מוסאווי.

אחמדינג'אד אמר בנאומו כי "הבחירות היו חופשיות ובריאות", זאת בתגובה להאשמות על כך שהבחירות היו "רמאות" – כפי שהגדיר אותן המועמד המפסיד מוסאווי. "אנשים הצביעו למדיניות שלי", הוסיף הנשיא הנבחר, ומיהר לתקוף את התקשורת המערבית: "התקשורת העולמית ניסתה להתערב בתוצאות הבחירות". 

לדברי מנהיג הרפובליקה האיסלאמית לעם האירני היו 2 אפשרויות: "חזרה אל העבר או מבט אל העתיד והצבת מטרות נעלות, כלומר המשך הדרך הנוכחית של אירן, שהיא דרך של כבוד וחופש". בהמשך נאומו קרא אחמדינג'אד לכבד את תוצאות הבחירות למען שגשוג האומה. "אנו זקוקים לאווירה רגועה על מנת לבנות את המדינה", הסביר.

עימותים אלימים בטהרן בעקבות התוצאות

אלפי מפגינים משני הצדדים - תומכי הנשיא המכהן וכן תומכי יריבו, הרפורמטור מוסאווי, התעמתו היום במרכז טהרן לאחר ההודעה על התוצאות הסופיות. המשטרה האירנית עשתה שימוש באלות ובאמצעים לפיזור הפגנות נגד המתעמתים משני הצדדים, ולפחות שני בני אדם נעצרו ע"י המשטרה. עשרות אנשים הוכו ופונו לטיפול רפואי במהלך ההפגנות.

רשת הטלוויזיה "אל-ערביה" דיווחה כי 3 שני אדם נהרגו עד כה בהפגנות בטהרן. עד כה לא התקבל כל אימות לדיווח, אולם חשוב לציין כי שלטונות אירן מנסים לסגור הרמטית את זרימת המידע מהמדינה לעולם - בין היתר נפלה רשת האינטרנט, נסגרו מספר עיתוני אופוזיציה וכן נסגר מטה הקמפיין של מוסאווי.

תומכי מוסאווי קראו: "מה קרה לקול שלנו?"

האלימות פרצה לאחר ההודעה הרשמית של שר הפנים האירני, לפיה מחמוד אחמדינג'אד הביס את יריבו המתון לאחר שגרף לא פחות מ-62.6% מקולות המצביעים, לעומת 33.5% למוסאווי, שסירב לקבל את התוצאות הרשמיות של הבחירות, הכריז על עצמו מנצח וכינה את התוצאות "רמאות".  מוסאווי הוסיף כי "העם רוצה לדעת מי תיכנן את המשחק הגדול והמניפולציה המסוכנת הזו".

למעלה מ-2000 תומכים של מוסאווי התיישבו באמצע כביש ראשי בטהרן וסירבו להתפנות תוך שהם קוראים: "מה קרה לקול שלנו? מוסאווי, קח בחזרה את הקול שלנו". מולם התייצבו תומכי הנשיא אחמדינג'אד, והמשטרה, כאמור, התערבה רק לאחר שהחלו עימותים אלימים של ממש בין שני המחנות.

המנהיג הרוחני של אירן עלי חמנאי מיהר לברך את המנצח. האייתולה שיגר לאחמדינג'אד "ברכות על ההצלחה הענקית" וקרא ליריביו של הנשיא שהפסידו "להימנע מפרובוקציות". המשטרה האירנית אף סגרה את מטה הקמפיין של מוסאווי בטהרן, כדי למנוע מסיבת עיתונאים של תומכיו.

בחירות באירן - סיקור מיוחד:

מהומות אלימות בטהרן אחרי התוצאות הרשמיות

אירן החליטה כבר בסיבוב ראשון: אחמדינג'אד

יהודי אירן רוצים נשיא שיביא את השלום

רוחות של מהפך ברחובות טהרן

אחמדינג'אד יורד לעם: גם רודן וגם גנן

פרשנות: אחמדינג'אד לא סחבק, הוא מהפכן