דיווח: 3 הרוגים בהפגנות אלימות בטהרן

הנשיא המכהן אחמדינג'אד ימשיך להיות נשיאה של אירן, לאחר שגרף רוב ענק של 62.6% מהקולות. המועמד המתון כינה את התוצאות "רמאות", ושלח אלפי מפגינים לרחובות להתעמת עם תומכי אחמדינג'אד ועם המשטרה, שסגרה את מטה הקמפיין שלו. האייתולה חמנאי בירך את המנצח, אבל בטהרן לא ממש שקט ביום שאחרי הבחירות. צפו במהומות

עימותים אלימים בטהרן לאחר הפרסום הרשמי של תוצאות הבחירות לנשיאות אירן, שקבעו סופית: מחמוד אחמדינג'אד יהיה נשיא הרפובליקה האיסלאמית לעוד ארבע שנים לפחות, לאחר שגרף 62.6% מקולות המצביעים האירניים. המועמד המתון מוסאווי גרף רק 33.75% מהקולות. שיעור ההצבעה הכללי בבחירות באירן: 81%.

אלפי מפגינים משני הצדדים - תומכי הנשיא המכהן וכן תומכי יריבו, הרפורמטור מוסאווי, התעמתו במהלך היום במרכז טהרן לאחר ההודעה על התוצאות הסופיות. המשטרה האירנית עשתה שימוש באלות ובאמצעים לפיזור הפגנות נגד המתעמתים משני הצדדים, ולפחות שני בני אדם נעצרו ע"י המשטרה. עשרות אנשים הוכו ופונו לטיפול רפואי במהלך ההפגנות.

רשת הטלוויזיה "אל-ערביה" דיווחה כי 3 שני אדם נהרגו עד כה בהפגנות בטהרן. עד כה לא התקבל כל אימות לדיווח, אולם חשוב לציין כי שלטונות אירן מנסים לסגור הרמטית את זרימת המידע מהמדינה לעולם - בין היתר הופלה רשת האינטרנט, נסגרו מספר עיתוני אופוזיציה וכן נסגר מטה הקמפיין של מוסאווי.

צפו בנאום הניצחון של אחמדינג'אד

תומכי מוסאווי קראו: "מה קרה לקול שלנו?"

האלימות פרצה לאחר ההודעה הרשמית של שר הפנים האירני, לפיה מחמוד אחמדינג'אד הביס את יריבו המתון לאחר שגרף לא פחות מ-62.6% מקולות המצביעים, לעומת 33.5% למוסאווי, שסירב לקבל את התוצאות הרשמיות של הבחירות, הכריז על עצמו מנצח וכינה את התוצאות "רמאות".  מוסאווי הוסיף כי "העם רוצה לדעת מי תיכנן את המשחק הגדול והמניפולציה המסוכנת הזו".

למעלה מ-2000 תומכים של מוסאווי התיישבו באמצע כביש ראשי בטהרן וסירבו להתפנות תוך שהם קוראים: "מה קרה לקול שלנו? מוסאווי, קח בחזרה את הקול שלנו". מולם התייצבו תומכי הנשיא אחמדינג'אד, והמשטרה, כאמור, התערבה רק לאחר שהחלו עימותים אלימים של ממש בין שני המחנות.

המנהיג הרוחני של אירן עלי חמנאי מיהר לברך את המנצח. האייתולה שיגר לאחמדינג'אד "ברכות על ההצלחה הענקית" וקרא ליריביו של הנשיא שהפסידו "להימנע מפרובוקציות". המשטרה האירנית אף סגרה את מטה הקמפיין של מוסאווי בטהרן, כדי למנוע מסיבת עיתונאים של תומכיו.

פרשנות: אחמדינג'אד לא סחבק, הוא מהפכן

ליברמן: הבעיה של אירן אינה פרסונלית, אלא נובעת ממדיניות

סגן שר החוץ דני אילון היה ראשון המגיבים בירושלים לתוצאות הבחירות באירן. אילון אמר הבוקר כי "בישראל מלכתחילה לא היו אשליות, כיוון שבנושא הגרעין והטרור לא היה הבדל מהותי בין המועמדים".

סגן שר החוץ שב והדגיש כי ישראל דורשת מהקהילה הבינלאומית לעצור את הגרעין האירני לאלתר. "אם היה צל של תקווה לשינוי באירן הרי שבחירתו המחודשת של מחמוד אחמדינג'אד מבטאת יותר מכל את הגברת האיום האירני", הוסיף אילון.

לפנות ערב הגיב לראשונה לתוצאות הבחירות באירן גם שר החוץ אביגדור ליברמן. "הבעיה שמציבה איראן בפני הקהילה הבינלאומית אינה בעלת אופי פרסונלי, אלא נובעת ממדיניותה", אמר ליברמן. "בכל מקרה, לאור מדיניותה הנמשכת של טהרן, וביתר שאת לאור ניצחונו והמשך שלטונו של אחמדינג'אד, על הקהילה הבינלאומית להמשיך ולפעול באופן בלתי מתפשר למניעת התגרענותה של אירן, ולהפסקת פעילותה בסיוע לארגוני הטרור וערעור היציבות במזה"ת".

המשנה לראש הממשלה, השר לשיתוף פעולה אזורי סילבן שלום, אמר מוקדם יותר היום כי "בעקבות הבחירות צריכות  ארה"ב ומדינות העולם החופשי לשקול מחדש את יחסיהן הפוליטיים עם אירן בנוגע לגרעין".

לכמה שעות היו "שני נשיאים" באירן

שיעור שיא של יותר מ-70% הצבעה נרשם בבחירות באירן (יותר מ-30 מיליון בוחרים) - דבר המעיד על רצונו של האזרח האירני להשפיע על עתידו. ואולם, המונח "עתיד" - בעיני המתבונן. האומה האירנית שלחה הלילה מסר לעולם כי דווקא נוח לה עם התדמית שנוצרה לה, הלחצים מבחוץ, הסנקציות ותכנית הגרעין. העם אמר "כן" לאחמדינג'אד.

במהלך הלילה, מייד לאחר סגירת הקלפיות ותחילת ספירת הקולות, המתח והבלבול גרמו לדיווחים סותרים בכלי התקשורת. סוכנות הידיעות הרשמית במדינה כבר דיווחה על ניצחון מוחץ לנשיא המכהן כשעה בלבד לאחר ספירת הקולות - מה שהטיל בספק רב את מהימנות הדיווחים. בד בבד, כינס המועמד הרפורמיסט מוסאווי מסיבת עיתונאים, בה טען כי הוא זה שזכה בבחירות. "יש לי את מקורותיי המהימנים", אמר לעיתונאים ויצר בלבול רב בכלי התקשורת. "נראה שכרגע יש שני נשיאים באירן", אמר בציניות כתב רשת "אל-ג'זירה" בטהרן, אקסם סולימאן.

אך בחלוף השעות החלה להתברר התמונה, עם פרסום הנתונים ממשרד הפנים האירני. אחמדינג'אד הוביל בפער עצום של כ-30% לכל אורך ספירת הקולות, עד היוועד התוצאות הרשמיות. כבר בשלב הזה היה ברור שאף אחד לא יכול היה לקחת את זה ממנו.

תזכורת: הד"ר שחבר ל"צעירי המהפכה"

הנשיא המכהן, מחמוד אחמדינג'אד, נולד ב-1956 וכיום הוא נשוי עם שלושה ילדים. בשנת 1997 סיים את לימודיו בתכנון תעבורה וקיבל תואר דוקטור.

כבר בשנות ה-70 בלט בפעילותו הפוליטית כסטודנט באוניברסיטה למדע וטכנולוגיה, והיה לבכירי תומכיו של חומייני - מנהיג המהפכה האירנית ב-1979. עד היום נטען כי נטל חלק פעיל בהשתלטות על שגרירות ארצות הברית בטהרן באותה השנה - טענות שהכחיש מאז ומעולם אחמדינג'אד עצמו.

השנה החולפת אופיינה בלא מעט קריאות באירן להחליפו. מדיניות הפנים והחוץ הקשות שניהל הובילה את אירן לשפל כלכלי חסר תקדים, גם ובעיקר בשל הסנקציות הכלכליות שהוטלו עליה וירידת ערך הנפט. סטודנטים רבים ואפילו נשים הפגינו בקריאה להחליפו, ובאחת מההפגנות שנערכה בנוכחותו אף דווח כי נעל הושלכה לעברו.

בארבע שנות כהונתו העלה אחמדינג'אד לסדר היום העולמי את נושא הגרעין, התעלם מהסנקציות הקשות ומקריאות המערב לפיוס ולשיחות. במקביל, הקפיד לטפח את "ציר הרשע", והשקיע משאבים רבים ביחסים מול סוריה, חיזבאללה ואירן. מיותר לציין כי הדבר בא לידי ביטוי בהשקעתם של מליוני דולרים בהנהגות החמאס והחיזבאללה - ששימשו בעבור אחמדינג'אד חוד חנית במאבק שלו מול ישראל.

על ההתנגדות מבית למהלכיו של אחמדינג'אד כמעט ולא שמענו בארבע השנים האחרונות. מי שכיהן בין השנים 2003 ל-2005 כראש עיריית טהרן, סחף את ההמון האירני וגרף ניצחון מוחץ בבחירות. מאז ניסה לשדר תדמית של "אל" המהלך עלי אדמות (אפילו התבטא בנושא מספר פעמים) - שלמהלכיו אין כל התנגדות. אחמדינג'אד ימשיך לנהל את מדיניותו תחת עיניו המפקחות של המנהיג הרוחני עלי חמנאי.

יהיה מעניין כעת כיצד יגיב המערב, שחיבק כל כך (שלא בפומבי) את מוסאווי ופילל לניצחונו. ייתכן וה"דף החדש" עליו דיבר אובמה בנאומו בקהיר, יצטרך להיפתח דווקא עם הנשיא החדש-ישן, מחמוד אחמדינג'אד.

בחירות באירן - סיקור מיוחד

האם ישראל תתקוף באירן?
"טהרן הקטנה" - בלב תל אביב
האירנים כבר בחרו: אינטרנט
אחמידנג'אד שם קץ לחגיגת הפייסבוק
הנבחרת הפסידה? אחמדינג'אד אשם!
אחמדינג'אד: גם רודן וגם גנן
רוחות של מהפך ברחובות טהרן
יהודי אירן רוצים נשיא שיביא את השלום