תוצאות סופיות בלבנון: חיזבאללה הפסיד - חרירי ניצח

ספירת הקולות נמשכה עד שעות הבוקר, אבל בצהריים הגיע המתח לקיצו: התוצאות הרשמיות מעניקות לגוש הפרו-מערבי 14 מנדטים יותר מחיזבאללה. הארגון השיעי הודיע כי הוא מקבל את ההפסד. המנצחים יצאו לחגוג

עכשיו זה סופי - חיזבאללה הפסיד את הבחירות בלבנון. בצהריים הודיע שר הפנים הלבנוני זיאד בארוד כי הגוש הפרו-מערבי בראשותו של סעד אל-חרירי זכה ב-71 מושבים בפרלמנט. גוש חיזבאללה, לעומתו, יסתפק ב-57 מושבים בלבד.

תוצאות האמת זרמו במשך כל הלילה והבוקר, אבל כבר לפנות בוקר התבהרה התמונה שהעניקה את הניצחון לגוש המפלגות האנטי-סוריות בפרלמנט הלבנוני. תומכי אל-חרירי יצאו כבר בשעות הלילה לחגוג ברחובות בתהלוכות שמחה, כשאת השמיים קישטו זיקוקים צבעוניים וקולות ירי. מתנגדי סוריה וחיזבאללה בלבנון חגגו את מה שהם מכנים ניצחון סוחף בבחירות בלבנון.

ברכות לדמוקרטיה

"ברכות לכם, ברכות לחירות, ברכות לדמוקרטיה", הריע אל-חרירי עוד לפני פרסום התוצאות הסופיות. הוא גם הביע שמחה על ההישג ועודד את הציבור הלבנוני שלדבריו "הוכיח את מחויבותו לערכי הדמוקרטיה". אל-חרירי קרא לסיעות השונות לשלב ידיים.

חיזבאללה הודיע כבר במהלך הלילה, עם היוודע התוצאות הלא רשמיות, כי הוא מקבל את רצון הבוחר בלבנון.

"במערכת הבחירות הזו נרשמה עלייה של כ-20% באחוזי ההצבעה בבחירות", אמר אמש שר הפנים הלבנוני בארוד במסיבת עיתונאים מיוחדת עם סגירת הקלפיות. מרכזי הבחירה נעלו את שעריהם בשעה 19:00 וספירת הקולות החלה."כ-53% מבעלי זכות הבחירה הצביעו בבחירות", אמר בגאווה השר בארוד. "בבחירות ב-2005 הצביעו 48.8% בלבד". בארוד אף ציין כי במספר מחוזות בלבנון גירדו אחוזי ההצבעה את רף 70 האחוזים.

"חיזבאללה מקבל על עצמו בגישה חיובית את רצון הציבור"

בחיזבאללה התקשו תחילה לקבל את ההפסד. "ייחודה של לבנון היא באוכלוסייתה המגוונת", אמר חבר הפרלמנט מטעם הארגון השיעי חסן פדאללה. "אין רוב ומיעוט. שום מפלגה לא יכולה לזכות לרוב בקרב כלל הקהילות". יחד עם זאת אמר פדאללה כי "חיזבאללה מקבל על עצמו בגישה חיובית את רצון הציבור".

פדאללה הדגיש כי רצון הארגון ומה שנכון ללבנון הוא שיתוף פעולה. "ההתנגדות נכנסה לבחירות במטרה לזכות בשיתוף פעולה בניהול המדינה", אמר חבר חיזבאללה וקרא לאחדות לאומית. "מה שחשוב לנו עתה הוא לפתוח דף חדש במדינה. דף המבוסס על שיתוף פעולה והבנה".

הוידאופדיה: חסן נסראללה

הווידאופדיה: מלחמת לבנון השנייה

הווידאופדיה: היציאה מלבנון

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?