ביקור אובמה: חגיגה ברחובות, כוננות חסרת תקדים גם ברפיח וסיני

אלפי אנשי הביטחון - האמריקניים והמצריים, יתחילו היום בפועל את מה שתוכנן ותורגל בחודשים האחרונים: אבטחת ביקורו של הנשיא האמריקני, במה שנראה מבצע ביטחוני חסר תקדים. על אווירת החג ישמרו אלפי מאבטחים, סמויים וגלויים. גם בסיני וברפיח התפרסו מאות אנשי ביטחון למנוע כל תקרית ביטחונית

קלינטון ואובמה בקהיר (חדשות 2)

ממש כמו מיליוני האמריקנים, גם העולם הערבי הולך שבי אחריו. כותרות העיתונים, מהדורות החדשות, התמונות ברחובות, ואפילו מחזיקי המפתחות בחנויות המזכרות: המזרח התיכון בשבוע האחרון - רובו ככולו, ברק אובמה.

למתבונן מהצד נראה שמדינות ערב מצאו להן מנהיג חדש. "שיגעון אובמה" שוטף את רחובות קהיר וריאד - ובמדינות האחרות מלטשים עיניים בקנאה ופשוט מצטערים כי לנשיא האמריקני לא ייצא להגיע בהכרח אליהן.

אבל מאחורי פסטיבל אובמה עומדת היערכות ביטחונית חסרת תקדים, בה נוטלים חלק אלפי אנשי ביטחון - סמויים וגלויים, בעלי זהויות שונות וממדינות שונות. על פמליית האבטחה של אובמה כבר דיברו רבות, וכך גם על עשרות הצלפים שיוצבו היום על גגות המבנים ברדיוס של קילומטרים ממתחם האוניברסיטה האמריקנית בבירת מצרים - שם ישא הנשיא האמריקני את נאומו לעולם האיסלאמי.

מצרים נבחרה להיות היעד ממנו יישלח המסר למדינות ערב, ולצד הגאווה והתהילה - ידע הנשיא מובארק כי מדובר ב"כאב ראש" לא קטן למנגנוני הביטחון המקומיים. העניין הראשון בו דאגו לטפל מאותו הרגע היה סידורי האבטחה. ראש המודיעין המצרי עומר סולימאן נרתם למשימה, והבטיח כבר אז לנשיא: לא ניתן לשום תסריט הוליוודי עסיסי בדמות ניסיון התנקשות להתרחש על אדמת מצרים.

עיר במצור

לשם כך התקבלה ההחלטה להשקיע את כל המאמצים, היכולות ובעיקר הכסף בנושא האבטחה. על פי הדיווחים, מיליוני דולרים הושקעו, קורסים והכשרות מיוחדות ניתנו, אימונים בלתי פוסקים הועברו.

קהיר הפכה להיות עיר תחת מצור, ו-18 מליון תושביה קיבלו הנחיה להישאר בבתיהם במהלך הביקור. אנשי אופוזיציה ודת קיצוניים נעצרו, האוניברסיטאות נסגרו. שום דבר לא יהרוס את החגיגה.

אבל מובארק לא טיפש. על רקע חשיפת התארגנות חיזבאללה על אדמת סיני לפני כחודשיים, וכן בשל "חגיגת ההברחות" לאורך הגבול, דאגו בקהיר שדווקא ממזרח לא תפתח הרעה. מאות אנשי ביטחון התפרסו ביומיים האחרונים באזור סיני ורפיח במטרה למנוע כל תקרית אלימה לאורך הגבול עם רצועת עזה.

מקורות ביטחוניים במצרים מדווחים הבוקר כי כוחות רגליים ומשוריינים העלו את הכוננות באזור, אינם בוחלים באמצעים, מחפשים וסורקים כל מחסן חשוד. דרומית לסיני אותרו מספר מנהרות נוספות - ונהרסו. גדרות תיל מיוחדות הוקמו בסמוך לכל מנהרה הרוסה במטרה למנוע את שיקומה.

כמה אנשים בקהיר, סביר להניח שלא יתעמקו במסרים שיעביר היום הנשיא האמריקני לעולם האיסלאמי. הם רק יקוו שביקורו יעבור בשלום, בלי שום תקרית ביטחונית ובצורה חלקה. גם מאבטחיו של אובמה יקנו את זה.

הווידאופדיה: ברק אובמה 

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?