התקשורת הערבית עקבה בשידור חי אחרי התרגיל הישראלי

בעולם הערבי מתעניינים מאוד בתרגיל פיקוד העורף. רשתות התקשורת הגדולות העבירו בשידור חי את הירידה למקלטים, ודיווחו בהרחבה על התנהלות התרגיל. לצד הביקורת, היה גם מי שהתקנא בתרגול הישראלי

בעולם הערבי, שלא במפתיע, עקבו היום מקרוב אחר התנהלות תרגיל פיקוד העורף הגדול של ישראל. רבים מכלי התקשורת הערביים העבירו בשידור חי את רגעי הפעלת האזעקה ברחבי הארץ, וכך גם בכלי התקשורת של חיזבאללה, אירן וסוריה.

רשת "אל-ג'זירה" הקטרית הגדילה לעשות ושלחה את כתב התחנה בירושלים, אליאס כראם, לאחד מבתי הספר בעיר על מנת לתעד את ירידת התלמידים למקלטים. "היום עוברים משלב התיאוריה למעשים בפועל", אמר כראם במהלך הסיור בבית הספר. התחנה הפרו-ערבית לא פספסה גם את ההזדמנות הזו להשתלח בישראל. "לא בכל בתי הספר ובמבנים הקיימים בישראל יש מקלטים, במיוחד בכפרים הערביים", אמר כתב התחנה.

גם רשת "אל-מנאר" של חיזבאללה העבירה בשידור חי את התרחשות התרגיל בישראל. התחנה העמידה מצלמה בנקודת תצפית נוחה בלבנון, ממנה ניתן להביט על הנעשה במטולה ופתחה בגל שידורים פתוח בהשתתפות פרשני הבית של התחנה.

ואולם, בין שלל דברי הביקורת וההתססה נגד ישראל במשדר, ניתן היה לשמוע גם לא מעט ביקורת על מצבה של לבנון אל מול ההיערכות הישראלית למעגל האלימות הבא. "אני מכבד את החברה (הישראלית), למרות שהיא האויבת שלי", אמר הפרשן רפיק נסראללה דקות לפני האזעקה בישראל. "ראה מה עושה האויב הזה", פנה נסראללה למגיש המשדר. "הוא עושה שימוש בכל יכולותיו, בעוד שאנחנו - מה יש לנו? רק את העמידה האיתנה".

המשדר המיוחד של רשת "אל-מנאר" לווה בשידור ישיר מתחנות הטלוויזיה בישראל. במהלך האזעקה בארץ, תרגם המגיש באולפן בביירות את הכתוביות שהופיעו על המרקע של חדשות 2, אשר הורו לאזרח הישראלי לגשת למרחבים המוגנים.

אירן וחיזבאללה העלו כוננות

את השבועות האחרונים, מאז נודע בפומבי על קיום התרגיל, ניצלה התקשורת הבין-ערבית לקמפיין תקשורתי רחב היקף נגד ישראל בטענה כי מדובר למעשה בהיערכות ישראלית למתקפה כללית על האזור. "אם אין להם כוונה לתקוף - מדוע עליהם להיערך למגננה?", תהה השבוע פרשן באחד מהעיתונים הערביים הפופולריים.

בשבועות האחרונים הספקנו כבר לשמוע בתקשורת הערבית כי "ישראל נערכת לתקיפה באירן", ואפילו מזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה טען לא אחת כי "ישראל מתאמנת על מבצע חיסולו". בכיר אחר בארגון אף אמר כי התרגיל הישראלי למעשה מכין את העורף הישראלי לתגובת החיזבאללה על חיסולו של נסראללה.

בסוף השבוע הודיע חיזבאללה, בצעד חריג בהשוואה להתנהלותו התקשורתית בכל הקשור למהלכיו הצבאיים, כי הורה לאנשיו, הן בזרוע הצבאית והן בזרוע המדינית, להיכנס ל"מצב חירום" ולהעלות את הכוננות בכל יחידות השטח. הפעילים קיבלו הנחיות מפורטות ומדויקות, וניתנה גם הנחייה לתגבר את כל המערכים הצבאיים. בחיזבאללה נטען עוד כי אנשי השטח מאיישים בימים האחרונים עמדות לאורך הגבול, וכי גם צבא לבנון וכוחות יוניפי"ל העלו כוננות בגלל התרגיל הישראלי.

 

באירן דווח אתמול כי גם במפרץ מעלים כוננות בגלל התרגיל בישראל. על פי הדיווח, שפורסם בעיתון במפרץ, כוחות משמרות המהפכה האירניים העלו את רמת הכוננות במספר דרגות, ובמקביל נערכים גם הם לתמרון צבאי רחב היקף.

העיתון ציטט קצין בכיר במשמרות המהפכה, באומרו כי "אירן עוקבת מקרוב אחר התרגיל הישראלי". מדבריו עולה כי גם בטהרן סבורים כי ישראל מנסה לנצל את התרגיל על מנת לנסות ולתקוף מדינות אויב. "נגיב לכל ניסיון ישראלי לחדור למרחב האווירי האירני", אמר הקצין.

"ישראל רוצה לשלוח מסר לעולם האיסלאמי כי היא עודנה חזקה", אמר אותו בכיר, שהעדיף להישאר בעילום שם. "היא מנסה 'לעשות שרירים' ולכפות את תנאיה באזור. ישראל איבדה את כוח ההרתעה לאחר התבוסה מול חיזבאללה וחמאס בשנתיים האחרונות".