החמאס מאיים: "ננקום את מות הפעילים בקלקיליה"

שוטרים פלסטינים הגיעו לפנות בוקר לבית בקלקיליה שבו הסתתרו חמושים מחמאס. בין הצדדים התפתח קרב יריות שבסופו נמנו 6 הרוגים: 3 שוטרים פלסטינים, שני פעילי חמאס ובעל הבית. בחמאס מגיבים בחריפות נגד אבו מאזן ואנשיו

שוטרים פלסטיניים. ארכיון (רויטרס)

שלושה שוטרים פלסטינים, שני אנשי חמאס ואזרח פלסטיני נהרגו לפנות בוקר בעיר קלקיליה בעימות חריף בין פת"ח לחמאס. לטענת גורמי ביטחון בגדה, אנשי פת"ח פשטו על מבנים בקלקיליה לפנות בוקר כדי לעצור אנשי חמאס. עדי ראייה שנכחו במקום סיפרו כי חמושים מהחמאס התבצרו בבניינים שונים בעיר וסירבו להיכנע.

באחד הבתים התפתחו חילופי אש קשים, מהם נהרגו השישה אנשים - שלושה שוטרים מהפת"ח ושני פעילי חמאס. הרוגי החמאס זוהו כמוחמד יאסין ומוחמד סמאן, מפקד גדודי עז א-דין אל-קסאם בעיר. ההרוג השישי הוא בעל הבית שבו התרחשה התקרית.

בגדה חוששים כי קרב היריות יפתח גל חדש של אלימות אזורית בין פת"ח לחמאס. חמאס הכריז מספר שעות לאחר התקרית על כוחותיו של אבו מאזן כ"סוכנים ציוניים". "השבירה שלהם והמרדף אחר אנשינו, בעזרת האויב (ישראל), מניח את יסודות ההתנגדות של חמאס", כך נכתב בהצהרת הארגון.

בחמאס זועמים: "הגיבורים נאלצו להגיב בירי"

בחמאס מאיימים היום "לנקום את מותם" של שני פעילי הארגון. ההתבטאויות הלוחמניות, שבדרך כלל מכוונות אלינו, נשמעות כעת נגד אנשיו של אבו מאזן. "רק לפני יומיים סייעתם בחיסולו של בכיר הארגון - וכבר אתם מבצעים פשע נוסף", נמסר בהודעה הרשמית של הזרוע הצבאית, "גדודי עז א-דין אל-קסאם". עם זאת, הדגישו בארגון כי "אנשי הכנופייה של אבו מאזן הם שיזמו את המגע ופתחו ראשונים באש - מה שאילץ את אנשינו הגיבורים להגיב בירי".

תחנת הטלוויזיה של הארגון, "אל-אקצא", העלתה במידה ניכרת את מידת תכני ההסתה וההתססה נגד אבו מאזן ואנשיו, כשהקליפים והשירים המשודרים בה מאופיינים בתמונות שלו בחברת ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש ובכירים אמריקנים נוספים.

ברשות רואים בחומרה את תקרית הירי הבוקר, ומעריכים כי אנשי החמאס ייתכן והחליטו לפתוח באש כמסר תקיף לחיסולו של בכיר הארגון בגדה המערבית, עבד אל-מג'יד דודין, בסוף השבוע האחרון. בחמאס הפנו אצבע מאשימה לאבו מאזן ולכוחות הביטחון שלו, כמי שסייעו ואף העבירו מידע מודיעיני על דודין לצה"ל ולימ"מ, ואיימו להגיב בחריפות לחיסול "בשטחי הגדה המערבית", כלשון דובר הארגון. היום מתברר, כי המסר התקיף הופנה לא רק לישראל, אלא גם לאבו מאזן עצמו.

התקרית עלולה לשנות את כללי המשחק

מזה זמן רב שלא נרשמו תקריות ירי בין אנשיו של הראיס לאנשי החמאס ב"ממלכתו" של אבו מאזן. רק השבוע, במהלך ביקורו בארצות הברית, הביע יו"ר הרשות בפני הנשיא אובמה את שביעות רצונו מהשקט בשטחי הגדה, ואף לא חשש לומר כי השקט הזה יכול לספק לו הישגים במשא ומתן מול ישראל, וכן מול החמאס. "נחכה עד שהחמאס יכיר בישראל, ועד שהלחץ האמריקני על נתניהו להקפיא הבנייה בהתנחלויות יעשה את שלו", אמר אבו מאזן והוסיף: "בינתיים שקט לי בגדה".

מה שלא הביע יו"ר הרשות בפומבי, אלא רק בחדרי חדרים, הוא שביעות הרצון משיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל במעצר ובדיכוי תא הטרור של החמאס בשטחי הגדה, תא טרור שממשיך להתחמש ומנסה להרים את ראשו. אבו מאזן חושש מאוד מהישנות מראות ההפיכה בעזה - גם בשטחי הגדה, ועל כן מאפשר לכוחות צה"ל לפעול כמעט מדי לילה בשטחיו שלו, בשיתוף פעולה עם מנגנוני הרשות ברמאללה - על מנת למנוע מהאויב המשותף, חמאס, לצבור כוח גם בגדה.

ואולם, תקרית הירי החמורה הבוקר עשויה לשנות את כללי המשחק. חמאס שלח מסר ברור ש"לא עוד יד חופשית למעשי הרשות", וייתכן שאנשיו יחליטו לאמץ את קו ההתנהלות מעתה והלאה. זו הייתה גם אחת הסיבות לכשלון (הנוסף) של שיחות הפיוס בין הפת"ח לחמאס בקהיר - התעקשותו של הארגון העזתי לקבל סמכויות גם בגדה. "לעזה לא תשובו", אמרו בכירי החמאס לעמיתיהם ברמאללה. "המשא ומתן מתנהל כעת רק על הגדה". ולזה - בשלב זה, אבו מאזן פשוט לא מסכים.

עקבו אחר חדשות 2 בטוויטר