שר החוץ המצרי: להפריד בין אירן לפלסטין

"איני שולל שתכנית שלום חדשה תוצג עד סוף השנה על ידי האמריקנים", כך אומר היום שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-רייט בראיון לעיתון "אל-חיאת" הלונדוני. אל-רייט, המבקר בימים אלו בארצות הברית לשם הכנת ביקורו של אובמה במצרים כבר בסוף השבוע הבא, הבהיר כי אין לקשור בין הסוגיה הפלסטינית לאירנית

שר החוץ המצרי (חדשות 2)

"האמריקנים מדברים על כך שהם מעוניינים להציג עד סוף השנה תכנית שלום חדשה - בה יינתן הסדר קבע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואיני שולל שכך אכן יקרה", כך אומר היום שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-רייט, בראיון בלעדי שהעניק לעיתון "אל-חייאת" הלונדוני. לדבריו, בשלב זה עדיין לא הוגדר על ידי האמריקנים לוח זמנים להצגת תכנית חדשה, אך שלא מן הנמנע שהדבר עשוי לקרות בקרוב.

אבו אל-רייט, המבקר בארצות הברית בימים אלו יחד עם שר המודיעין המצרי עומר סולימאן, התייחס לשלל נושאי השעה, לרבות היחסים בין ארצות הברית לאירן, המעורבות הסורית בנעשה באזור - וכך גם לחשיפת תא הטרור של חיזבאללה בסיני.

"איני חושב שהאמריקנים צריכים לקשור את הנושא הפלסטיני לנושא האירני", אומר אבו אל-רייט. "הזהרנו את הממשל האמריקני מפני מהלך שכזה, והדגשנו בפניהם שיש להפריד לחלוטין בין שני העניינים". לדבריו, יש להשקיע ככל שניתן בשלב זה בפתרון הסוגייה הפלסטינית, "ואם אכן יצליחו המאמצים - הדבר יוכל לסייע בטיפול בסוגייה האירנית", הוא מדגיש.

באותו ההקשר, הדגיש אבו אל-רייט כי כלי התקשורת קצת "ניפחו" את סיפור המתיחות השוררת בתקופה האחרונה בין אירן למצרים. "צריך לקחת את הכל בפרופורציה", הוא אומר ומוסיף: "איננו רואים נסיונות אירניים להתערב בנעשה במדינות ערב".

"הנאומים של נסראללה לא מעניינים אותי"

שר החוץ המצרי התייחס גם לביקורו הקרוב של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, כבר בסוף השבוע הקרוב במצרים - שם הוא צפוי לשאת את "הנאום לאומה האסלאמית", בקהיר. "אובמה בחר במצרים משום שהיא לב העולם האיסלאמי, ובשל העובדה שיש לה השפעה על תרבות האיסלאם", הוא מדגיש. עם זאת, ציין אבו אל-רייט שיש לא מעט ציפיות, הן במצרים והן בעולם האיסלאמי, מהנאום. "הנושא הפלסטיני חייב יהיה להופיע בנאום של אובמה", הוא מדגיש. "יהיה עליו גם להבהיר שתרבות המערב אינה אויבת לתרבות האיסלאם".

והיה לו גם מה לומר על הקיפאון במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "האמריקנים יהיו חייבים לפעול באופן מתמשך, על מנת לשכנע את שני הצדדים כי עליהם להתגבר על המכשולים", אמר אבו אל-רייט בהתייחסו לממשלת הימין בישראל ולחילוקי הדעות בזירה הפלסטינית. "אנו מודעים לכך שקיימות בעיות, אך עלינו לטפל בהן בצורה נבונה".

את דבריו סיים, איך לא, בהתייחסות ליחסים עם חיזבאללה הלבנוני. סוגיית לכידתם של פעילי הטרור של הארגון על אדמת סיני ירדה אמנם בתקופה האחרונה מהכותרות, גם ובעיקר בשל רצונה של מצרים שלא לעורר סימפטיה לחיזבאללה לקראת הבחירות בלבנון, אך אבו אל-רייט לא פספס את ההזדמנות לשלוח מסר חד וברור לנסראללה. "הנאומים שלו לא מעניינים אותי", אמר והוסיף: "מצרים חזקה יותר מכל מדינה אחרת ומכל מפלגה, ומי שלא מבין זאת - ההיסטוריה תלמד אותו".