המשבר בתימן: 40 אלף חיילים יגויסו

חיילים מערב הסעודית, מצרים, ירדן, עירק וקטאר ייקחו חלק בכוח משימה מיוחד של הליגה הערבית, שיתמודד על השתלטות החות'ים בתימן והמצב המדרדר בלוב. הצבא המשותף עליו הוסכם ימנה כ-40 אלף חיילים, ויגובה במטוסי קרב וטנקים

א-סיסי בשארם א-שייח, היום (רויטרס)

מנהיגי הליגה הערבית הסכימו היום (ראשון) ליצור כוח משימה צבאי ערבי משותף, שיתמודד עם מה שהוגדר על ידם כ"אתגרים העכשוויים במזרח התיכון". נשיא מצרים, הגנרל לשעבר עבד אל-פתאח א-סיסי, אמר כי 22 המדינות החברות בליגה הערבית תשלבנה את כוחותיהן תחת פיקודם של אנשי הליגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המנהיגים נפגשו היום בשארם א-שייח' ועל פי הדיווחים המגיעים ממצרים, הצבא המשותף עליו הוסכם ימנה כ-40 אלף חיילים, שיגויסו מצבאות ערב הסעודית, עיראק, ירדן, קטאר ומצרים. לשירות הכוח חסר התקדים יעמדו טנקים, מטוסי קרב וספינות מלחמה.

המהלך מגיע בעיצומו של משבר מלחמת אזרחים בתימן, שממשיך להסלים בעידודה של אירן, ועל רקע תקיפות אוויריות שנערכות זה היום הרביעי על ידי חיל האוויר של ערב הסעודית נגד המורדים החות'ים, שמשתלטים על עוד ועוד מוקדים ברחבי המדינה.

הליגה הערבית במאבק נגד אירן

מזכ"ל הליגה ערבית נביל אל-ערבי, ציין כי תימן מתדרדרת לדבריו לתוהו ובוהו. "אלו אירועים שדורשים גיוס בינלאומי וערבי", הבהיר אל-ערבי. "מיצינו את כל הניסיונות להגיע לפתרונות של שלום כדי לסיים את הפיכת החות'ים ולהחזיר את הממשלה הלגיטימית".

מלבד תימן, אירן, שתומכת בחות'ים, משתלטת בימים האחרונים גם על אזורים בעירק, שתומכת בשלטונו של אסאד בסוריה וארגון החיזבללה בלבנון. טהרן לא מיוצגת בליגה הערבית וההחלטות שהתקבלו בוועידה נועדו בעיקר לבלום את ההתקדמות שלה במזרח התיכון.