אבו מאזן: אין פרטנר, נלך לבית הדין בהאג

יו"ר הרשות הפלסטינית ניצל את הבמה בפסגה הערבית בשארם א-שייח' כדי לתקוף את ישראל. "לאחר שלא הצלחנו למנוע מישראל להמשיך לבנות בהתנחלויות", אמר יו"ר הרשות הפלסטינית, "לא נותר לנו אלא ללכת (למוסדות הבינלאומיים) ואכן נלך"

בזמן שבשוויץ מדברים עם אירן, בשארם א-שייח מתחזק הציר הערבי נגד טהרן, כשהרקע הוא המבצע הצבאי שמובילה סעודיה נגד המורדים השיעים בתימן, שמקבלים סיוע מהמשטר ברפובליקה האסלאמית. נשיא המדינה המארחת עבד אל פתח א-סיסי קרא לעמיתיו להקים כוח ערבי משותף שיוכל לתת מענה צבאי להתערבות הזרה בעולם הערבי. בוועידה הזו נשא דברים גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שניצל את הבמה כדי לטעון שהבחירות בישראל הוכיחו שאין לפלסטינים שותף ועליהם לפעול באופן חד צדדי, למשל על ידי פניה לבית הדין הפלילי בהאג כבר השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לאחר שלא הצלחנו למנוע מישראל להמשיך לבנות בהתנחלויות", אמר יושב-ראש הרשות, "לא נותר לנו אלא ללכת (למוסדות הבינלאומיים) ואכן נלך. ב-1 באפריל, שר החוץ שלנו ילך לממש את חברותנו בבית הדין הפלילי הבינלאומי".

נשיא תימן עבד-ראבו מנסור חאדי אמר בוועידה כי המורדים החות'ים נשלטים על ידי אירן ופועלים בשליחותה. "אני רוצה לומר ל'בובות של אירן' - אתם אלה שהורסים את תימן עם אי הבגרות הפוליטית שלכם".

בינתיים, ממשיכים בטהרן לדחות את טענות המערב ומדינות ערביות רבות לפיה היא תומכת כלכלית וצבאית במורדים. הנשיא התימני בירך על המערכה נגד המורדים, שאותה מוביל כוח של ערב הסעודית. "המטרה היא להגן על האזרחים מהתוקפנות", הדגיש הנשיא.

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון השתתף גם הוא בפסגה ואמר כי הדרך היחידה למנוע סכסוך ממושך היא לפתוח במשא ומתן - תחת המעטפת של ארגונו: "המגעים הללו, שאושרו על ידי מועצת הביטחון הם הסיכוי היחיד למנוע את המשך הקונפליקט".

מלך סעודיה, שארצו מובילה את המערכה נגד המורדים הצהיר כי הקואליציה תמשיך במתקפה - עד להשגת כל המטרות. אמיר קטאר ציין באותו מעמד כי הניסיון להביא להפלת המשטר בתימן עלול לאיים על שלום האזור כולו. "הביטחון האזורי בסכנה", הצהיר.