כינוס חירום בעקבות המשבר: "המורדים בתימן - בובות של אירן"

הליגה הערבית מתכנסת בשארם א-שייח' בעקבות המצב המידרדר בתימן. נשיא המדינה האשים את אירן, המלך הסעודי הבטיח לפעול עד להשגת המטרות - ומזכ"ל האו"ם קורא לצדדים לפתוח מיד במו"מ

הלחימה בתימן נמשכת, ארכיון (רויטרס)

על רקע הלחימה הנמשכת בארצו - מפנה היום (שבת) נשיא תימן אצבע מאשימה לעבר הרפובליקה האסלאמית שלדבריו אחראית לניסיון לערער את היציבות במדינה. במהלך פסגת הליגה הערבית המתקיימת בשארם א-שייח', אמר הנשיא עבד-ראבו מנסור חאדי כי המורדים החות'ים נשלטים על ידי אירן ופועלים בשליחותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני רוצה לומר ל'בובות של אירן' - אתם אלה שהורסים את תימן עם אי הבגרות הפוליטית שלכם", אמר הנשיא. בינתיים, ממשיכים בטהרן לדחות את טענות המערב ומדינות ערביות רבות לפיה היא תומכת כלכלית וצבאית במורדים. הנשיא התימני בירך על המערכה נגד המורדים, שאותה מוביל כוח של ערב הסעודית. "המטרה היא להגן על האזרחים מהתוקפנות", הדגיש הנשיא.

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון השתתף גם הוא בפסגה ואמר כי הדרך היחידה למנוע סכסוך ממושך היא לפתוח במשא ומתן - תחת המעטפת של ארגונו. "המגעים הללו, שאושרו על ידי מועצת הביטחון הם הסיכוי היחיד למנוע את המשך הקונפליקט", אמר מזכ"ל האו"ם.

נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסי טען כי על האומה הערבית להיות מאוחדת אל מול האיומים האזוריים. הוא הדגיש כי השתתפות ארצו במערכה הצבאית נגד המיליציות השיעיות, נועדו "לשמור על אחדותה של תימן ועל השלום בשטחה".

מלך סעודיה, שארצו מובילה את המערכה נגד המורדים הצהיר כי הקואליציה תמשיך במתקפה - עד להשגת כל המטרות. אמיר קטאר ציין באותו מעמד כי הניסיון להביא להפלת המשטר בתימן עלול לאיים על שלום האזור כולו. "הביטחון האזורי בסכנה", הצהיר.