דיווח: "מצרים נערכת לפלוש לתימן"

הנשיא א-סיסי הודיע כי חיל הים וחיל האוויר של ארצו הצטרפו למבצע הצבאי עליו הכריזה ערב הסעודית וכי ארצו מוכנה לשלוח כוחות צבא אם תידרש לכך. בכירים בצבא מצרים אמרו לסוכנות הידיעות AP כי מצרים כבר ניסחה תכנית לפלישה לתימן, על רקע הערכה כי תקיפות מהאוויר בלבד לא יספיקו כדי לבלום את התקדמות המורדים החות'י

לקראת מבצע קרקעי בתימן? נשיא מצרים עבד פתח א-סיסי הכריז הערב (חמישי) כי ארצו מוכנה לשלוח כוחות צבא לתימן אם תידרש לכך, במסגרת המתקפה הצבאית שבה פתחה אמש ערב הסעודית בסיוע מדינות המפרץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהצהרה בקהיר הודיע א-סיסי כי חיל האוויר וחיל הים של ארצו הצטרפו באופן רשמי למבצע הצבאי וכי כוחות יישלחו במקרה הצורך. בכירים בצבא מצרים מסרו לסוכנות הידיעות AP כי מצרים כבר החלה לנסח תכניות לפלישה מצרית לתימן - וזאת על רקע הערכה כי תקיפות מהאוויר בלבד לא יספיקו כדי לבלום את התקדמות החות'ים. מצרים כבר שלחה ספינות מלחמה על מנת לאבטח את השיט במצרי שער הדמעות - באב אל-מנדב - הכניסה לים סוף.

מצטרף למערכה. נשיא מצרים (רויטרס)

המבצע הצבאי נגד החות'ים בתימן החל דווקא בהודעה מוושינגטון שנשא שגריר סעודיה בארצות הברית. מדובר בפעם הראשונה שבה המדינות הסוניות מתאגדות כדי לעצור את מסע ההתפשטות האירני שנעשה באמצעות מיליציות מקומיות כמו החות'ים - העתק תימני של חיזבאללה בלבנון.

המטרה של סעודיה ושל מדינות הקואליציה היא לבלום את התקדמות החות'ים, המקבלים נשק והדרכה מאירן. חיל האוויר הסעודי השמיד כלי טיס השייכים לאנשי החות'ים ויעדים של המורדים הותקפו, כשהמאמץ המרכזי מתרכז בניסיון למנוע את נפילת העיר עדן - העיר החשובה האחרונה בתימן שטרם נפלה לחלוטין לידי החות'ים.

הפגנות זעם בצנעא

בבירת תימן צנעא נערכו היום הפגנות ענק נגד סעודיה וגם האירנים מגיבים בזעם על המבצע הצבאי. "כל פעולה צבאית שמאיימת על שלמותה הטריטוריאלית של תימן לא תביא לשום תוצאה מלבד שפיכות דמים וטבח באזרחים", אמר שר החוץ האירני מוחמד זריף.

כאוס ברחובות תימן (רויטרס)

נשיא תימן מנסור האדי עזב את עדן בדרכו לפסגת הליגה הערבית שתתקיים בשארם א-שייח'. שרי החוץ של הליגה הערבית כבר נתנו גיבוי למבצע הצבאי ואפילו פקיסטן וטורקיה הרחוקות הבטיחו סיוע.