מבט לסוריה: "ילדים מתים מרעב ברחובות העיירה"

כבר יותר מ-5 שנים שתושבי סוריה סובלים ממלחמת האזרחים האכזרית במדינה. עדויות של אזרחים וארגוני זכויות אדם מצביעות כי דווקא בחודשים האחרונים קורה מה שרבים חשבו שלא אפשרי - המצב נהיה גרוע אפילו יותר. "עשרות מתו מרעב ברחובות רק בחודשים האחרונים", הם מספרים

תינוק רעב בעיירה הנצורה (רויטרס)

העיניים של הקהילה הבינלאומית, שמלקקת את פצעיה לאחר גל הפיגועים באירופה ובארצות הברית, קצת הסיטו את מבטן משדה הקרב בסוריה, המדמם מתמיד. זו תמונת מצב של השבועות האחרונים בסוריה: רעב, מחלות ומוות, אבל בעיקר, נראה שהתחושה השולטת במקומות רבים בסוריה בימים אלו היא הייאוש.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מדאייה היא עיירה סורית קטנה הממוקמת על הכביש המחבר בין דמשק לביירות. רוב סוני המתגורר בעיירה העניק חסות למיליציות מורדים אשר לוחמות במשטר אסד בנקודה אסטרטגית זו. מאבקו של משטר אסד לייצב את איזור דמשק הוביל אותו להטיל מצור קשה על העיירה כבר יותר משנה.

"עשרות ילדים ומבוגרים מתו מרעב בחודשים האחרונים", עדכן פעיל בארגון זכויות אדם סורי. תמונות קשות מאוד של פעוטות, ילדים ומבוגרים הסובלים מתת תזונה חמורה, מחלות, וקטיעות איברים, הובילו את האו"ם לנסות ולהוציא משלחת סיוע לעיירה - משלחת שנכשלה במשימתה להגיע ליעד.

הריסות בעיר חאלב (רויטרס)

לפי דיווחים המגיעים מהעיירה, כ-40 אלף בני אדם נצורים בתוכה. במקור חיו בה 10,000 בני אדם, אבל כפריים מהסביבה שסובלים גם הם ממצור נכנסו אליה, ונתקעו בה. על התושבים סוגרים 65 מחסומים, 12 אלף מוקשים נגד אדם וכלי רכב. על פי הדיווחים, צלפים של חיזבאללה המסייעים לצבא אסד פרוסים מסביב לעיר ומונעים מכלי רכב להיכנס אל העיירה ולצאת ממנה.

ערפו ראשו של בן 13

בימים האחרונים דיווחו כלי תקשורת סוריים כי נער בן 13 שנלחם לצד קבוצה התומכת בצבא אסד נתפס על ידי צבא המורדים. הנער ממוצא פלסטיני נתפס בעיר חאלב בצפון המדינה והוא עונה וראשו נערף אל מול המצלמות. בסוריה מדווחים כי קבוצת המורדים שביצעה את המעשה הקשה מקבלת תמיכה כספית ונשק מארצות הברית.

בן ה-13 שראשו נערף עם שוביו

התמונות הקשות הפכו לוויראליות ברשתות החברתיות הערביות וגררו תגובות קשות מגולשים רבים. תגובות הגולשים נעו בין גינויים חמורים לרצח הנורא, והאשמות משטר אובמה ומדיניות ארצות הברית בחוסר ההתערבות הישירה שלהם בנעשה במדינה.

וזו רק דוגמה אחת למחיר המלחמה הבלתי נגמרת הזו: על 56 אזרחים, מתוכם 11 ילדים, נהרגו השבוע בהפצצה אחת של כוחות הקואליציה בהובלת ארצות הברית. לפי הדיווח, כוחות הקואליציה תקפו בעיר מנביג' בצפון סוריה בה שולט ארגון הטרור דאע"ש.

לחימה בכל החזיתות

החודשים האחרונים מתאפיינים ביוזמה מסויימת של כוחות המורדים בסוריה נגד דאע"ש. עיר הגבול החשובה, אל-בוקאמל, המקשרת בין הגבול העיראקי לא-ראקה, בירת המדינה האסלאמית, הייתה נתונה למתקפה גדולה בשבועות האחרונים.

תקיפות הקואליציה בסוריה (רויטרס)

דיווחים שונים על קבוצות מורדים המגובות בתקיפות חיל האוויר האמריקני וכוחות הקואליציה החלו לזרום בסוכנויות הידיעות. במקביל, צבא עירק פתח במתקפה ושחרר את הערים רמאדי ופלוג'ה במערב עירק.

הצבא העירקי הצליח במשימתו וכבש, תוך שהוא מתמודד עם אבידות קשות, את הערים. דווקא כוחות המורדים, המלווים בכוחות מערביים, נכשלו בקרב מול דאע"ש שנשאר בשליטה בעיר הגבול.

בדאע"ש מיהרו להגיב למתקפה של הצבא העירקי, שמתכונן בימים אלו למתקפה על העיר החשובה של דאע"ש - מוסול. סדרת פיצוצים קטלנית בשבוע שעבר גבו את חייהם של מאות בני אדם בבגדד, במעין מסר לצבא העירקי, שלא לנסות לצאת למבצע המתוכנן.