בכיר חמאס: "טורקיה מתווכת כבר חודשים בעסקת חילופי אסירים עם ישראל"

אחרי שהסכם הפיוס נחתם ועל רקע מחאת משפחות הנעדרים מצטט עיתון בעזה בכיר חמאס שטוען כי טורקיה מסייעת כבר חודשים לתווך במו"מ על עסקה להשבת הישראלים המוחזקים בעזה וגופות שני החללים: "יש מהלכים חשובים"

יוחזרו בעסקה? שאול, מנגיסטו וגולדין (באדיבות המשפחות)

על רקע הדיון הנערך בקבינט על אישור ההסכם עם טורקיה והביקורת שהשמיעו משפחות הבנים על הממשלה, אומר היום (רביעי) בכיר בחמאס כי טורקיה כבר פועלת ומתווכת בעניין עסקת אסירים עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריו של הבכיר, טורקיה מתווכת בעניין כבר מספר חודשים. הבכיר המצוטט על ידי כתב העיתון "אלח'ליג' אונליין" בעזה טוען כי לפני מספר שבועות, אירעה פגישה חשובה על אדמת טורקיה בין משלחת חמאס לנציגי המודיעין הטורקי, על מנת לקדם מספר סוגיות פלסטיניות הנוגעות לרצועת עזה הנצורה, וביניהן ״עסקת החילופים״.

אסירי חמאס ישוחררו? (רויטרס)


הבכיר מסר כי טורקיה ממלאת תפקיד של מתווך בסוגיית ״עסקת החילופים״ וכי יש מגעים ומהלכים חשובים, בדרך לסיכום הדדי שיסייע להשלים את העסקה בזמן הקרוב. עם זאת, לדברי בכיר חמאס, עדיין יש מכשולים רבים שעומדים בפני השגת ההסכם הזה, ובראשם סחבת ישראלית במתן התחייבויות רשמיות למתווך הטורקי בנוגע לעסקת האסירים. יחד עם זאת, הצד הטורקי ממשיך את מאמציו בנושא.

"בחודשים הקרובים תצא עסקת אסירים לדרכה"

הבכיר גילה כי התנאים העיקריים שמציבה חמאס לביצוע העסקה הם בראש ובראשונה, שחרור כל האסירים שנעצרו מחדש על ידי ישראל לאחר ששוחררו בעסקת שליט, וכן הסרה מוחלטת של המצור על עזה, פתיחת כל המעברים לרצועה והקמת נמל ימי ושדה תעופה בינלאומי. להערכתו, בחודשים הקרובים צפויה הודעה רשמית על עסקת אסירים, וכי ההכרזה על הפיוס בין טורקיה לישראל תאיץ במידה רבה את השלמת העסקה.

ארדואן ובכיר חמאס הנייה (רויטרס)


פרשן פוליטי בעזה, נשאת נאסרי, מעריך כי כניסת טורקיה לעבודת התיווך מסייעת לגרמניה, המתווכת אף היא בנושא במשך כמה חודשים. לטענתו, חמאס נתנה לטורקיה ייפוי כוח לטפל בכל הסוגיה בפגישה שהתקיימה בין ראש הלשכה המדינית, חאלד משעל לנשיא ארדואן לפני כמה חודשים.