בחמאס תוקפים: "ארדואן התקפל"

אחרי הביקורת בממשלה, גם בארגון הטרור ששולט בעזה תוקפים את הפיוס בין ישראל לטורקיה. בכירים בחמאס מדגישים כי לא היו מעורבים בהחלטה, מכנים את ההסכם "רע לחלוטין" וטוענים כי הטורקים ביקשו מהם לא להגיב

חמאס התנגדה להסכם הפיוס (רויטרס)

אחרי הביקורת בישראל ובטורקיה, גם בחמאס תוקפים את הסכם הפיוס שצפוי להיחתם היום (שלישי) ומגדירים אותו "רע לחלוטין". העיתון הלבנוני "אל - אח'באר" מדווח כי גורמים בארגון היושבים בלבנון ואירן הביעו התנגדות להסכם, אך נמנעו מלהשמיע ביקורת, בשל בקשה מפורשת מאנקרה. כעת, לאחר שההסכם יצא לדרך, הם תוקפים וטוענים כי "ארדואן התקפל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק לפני ימים ספורים נפגש בכיר חמאס חאלד משעל עם הנשיא הטורקי ארדואן ושיבח אותו על עמדתו העקרונית התומכת בחמאס. אך כעת מתברר כי בשעה שפוליטיקאים ועיתונאים טורקיים יצרו את הרושם שהסכם הפיוס מקובל על הארגון העזתי - בכיריו התנגדו לו נחרצות.

בכיר חמאס בלבנון, אוסמה חמדאן, צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי ההסכם הוא החלטה טורקית שחמאס לא הייתה מעורבת בה. נציג חמאס באיראן, ח׳אלד קדומי, אמר כי הסכם הנורמליזציה "רע לחלוטין" ולא ייתכן שיקבל לגיטימציה על ידי קשירת שמה של תנועה כמו חמאס.

"ההסכם הוא רע לחלוטין" (רויטרס)

מקורבים לחמאס הבהירו כי עד שנחתם ההסכם נמנעו אנשי הארגון מלהביע התנגדות פומבית למהלך, וזאת בשל דרישה מפורשת מאנקרה. "טורקיה דרשה מהם להירגע ולא להגיב על ההסכם. הטורקים הבטיחו להמשיך את ההתדיינות בסוגיות הומניטריות נוספות בתקופה הקרובה", אמרו.

בזמן שבגלוי בכירי חמאס שמרו על שתיקה, בערוצים החשאיים יותר הם הקפידו להודיע לטורקיה כי התנועה מתנגדת באופן נחרץ לנורמליזציה עם ישראל. ההבטחה כי חמאס תשמור על שתיקה נשמרה וזאת על מנת לא לפגוע במאמצי טורקיה, שהבטיחה לארגון סיוע כלכלי והומניטרי שיועבר לעזה.