עוד אביב ערבי? מחאות אלימות בדיבאן שבירדן

אזרחים רבים התכנסו בכיכר העיר למחות על מצבם הכלכלי והאבטלה במחוז דיבאן העני בירדן. כוחות המשטרה הגיבו בחומרה, פיזרו את ההפגנה וביצעו מעצרים רבים. התגובה החריפה אינה מקרית: דיבאן היתה זו שהחלה את גל המחאות ב"אביב הערבי" ב-2011, וגם עתה צעקו המפגינים: "העם רוצה להחליף את המשטר"

מפגינים בדיבאן (חדשות 2)

מהומות בירדן: מפגינים התעמתו עם כוחות המשטרה במחוז דיבאן, הדרומית לעמן, במהלך מחאה על המצב הכלכלי והאבטלה במחוז. אוהל מחאה הוקם בכיכר המרכזית של העיר אותו פרקה המשטרה ופיזרה בכוח את המפגינים, לאחר שאלה קראו "העם רוצה להפיל את המשטר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחוז האבטלה בירדן עומד על כ-28%, כך על פי נתוני הבנק העולמי. מחוז דיבאן, בו מתגוררים כ-50 אלף איש, הוא אחד המחוזות העניים ביותר במדינה. רוב התושבים במחוז מועסקים על ידי רשויות המדינה והצבא.

התקשורת המקומית האשימה את הממשלה שפעלה בכוח נגד המפגינים, שמחו על מצוקתם הכלכלית בדרכי שלום. "הדרישה העיקרית של תושבי המחוז היא פיתוח כלכלי והשקעות מצד המדינה, במטרה לייצר מקומות עבודה עבור האנשים שיוכלו לפרנס את משפחותיהם", סיפר אחד המפגינים.

"העם רוצה להפיל את המשטר"

כוחות המשטרה טענו מצידם כי שלושה שוטרים נפגעו מירי שנורה מכיוון המפגינים, אותם כינו "פורעי חוק". 22 מפגינים נעצרו, בעקבות כך התפשטו המחאות למחוז נוסף במדינה.

הפגנות מסוג זה אינן שכיחות בירדן וגם אם זו לא התלקחות גדולה, זה איתות רע מאוד על מצבה הכלכלי. כמו כן, בין המפגינים היה ניתן לזהות קריאות "העם רוצה להפיל את המשטר". הממשל מגיב להפגנות בחומרה, ולא במקרה: דיבאן הייתה מרכז "האביב הערבי" בירדן בשנת 2011, אז הוצת גל של מחאות ברחבי המדינה - אז, כמו היום, בעיקר סביב המצב הכלכלי.

אזרחים רבים בירדן תולים את האשמה במצבם הכלכלי בשחיתות הממשל, שמסרב להתחייב לשיפור מצבו של מעמד הביניים. השכר השנתי הממוצע במדינה עומד על 5,000 דולר, מה שהופך אותה לאחת המדינות העניות באזור.